Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

Kolejne 33 organizacje pozarządowe, działające na terenie Rzeszowa, dostaną od miasta wsparcie finansowe – prawie pół miliona złotych.

Umowy, na mocy których organizacje dostaną dotacje, we wtorek wręczono w ratuszu. Jednym z takich NGO-sów jest Rzeszowski Klub Amazonka, który wspiera kobiety z nowotworem piersi, klub zrzesza około 100 kobiet w wieku od 28 do 85 lat.

Nasze działanie to głównie wspieranie pań w rekonwalescencji, rehabilitacji i dalszym życiu oraz integracja – mówi Halina Lubera z RKA.

Klub ten otrzymał 20 tys. zł na program zapobiegjącym chorobom cywilizacyjnym, a w szczególności schorzeniom sercowo–naczyniowym, nowotworowym i cukrzycy oraz na rehabilitację i wsparcie psychologiczne dla swoich podopiecznych. 

Dotacja trafiła też do liczącego ok. 3000 osób podkarpackiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych. – Organizujemy m.in. świetne zajęcia rehabilitacyjne, językowe, taneczne, szkolenia oraz sesje wyjazdowe – mówi Ryszard Cebula, prezes PZN na Podkarpaciu. 

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

Wartość wręczonych we wtorek 43 umów dla 33 NGO-sów wynosi 470 tys. zł. Wysokość dotacji waha się między 2600 zł a 40 tys. zł. Z zadań organizacji pozarządowych skorzysta ponad 10 tys. uczestników. 

Najwyższą dotację (40 tys. zł) otrzymał Zapaśniczy Klub Sportowy Stal Rzeszów na organizację zajęć sportowych i imprez towarzyszących m.in. turniejów, zawodów rajdów, dla dzieci i młodzieży.

35 tys. zł trafi do Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej Promotor na naukę programowania oraz projektowania 3D poprzez grę Minecraft. Wspomniany klub Amazonka otrzyma 20 tys. zł, taka sama kwota trafi też do Polskiego Związku Niewidomych. 

Pełna lista organizacji, które otrzymały dotacje, jest TUTAJ

– Postaramy się wspomagać waszą działalność jeszcze mocniej, dokładać jeszcze więcej pieniędzy w dziedzinie sportu, kultury, społecznej – obiecał przedstawicielom NGO-sów Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Łącznie w tym roku umów pomiędzy miastem a organizacjami pozarządowymi jest już 108. Rzeszów na ten cel przeznaczył ponad 1,6 mln zł. To – zdaniem Krystyny Stachowskiej, wiceprezydent Rzeszowa – wzbogaci ofertę NGO-sów na rzecz mieszkańców.

– 108 różnych umów, to 108 różnych aktywności – mówi Stachowska, dodając że organizacje pozarządowe w ostatnim okresie mocno zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Nigdy nie brakowało na dworcu środków czystości, żywności i wolontariuszy. 

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama