Zdjęcie: Pixabay

6 czerwca poznamy prawomocny wyrok wobec ks. Pawła T., byłego dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Rzeszowie, oskarżonego o molestowanie seksualne trzech nastolatków.

W piątek 31 maja w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie odbyła się rozprawa apelacyjna ks. Pawła T. On sam na procesie się nie pojawił, był tylko jego obrońca oraz prokurator. Proces toczył się z wyłączeniem jawności. Obrońca duchownego złożył nowe wnioski dowodowe, ale sędzia Grzegorz Maciejowski, przewodniczący składu orzekającego, odrzucił je.

Wydawało się, że w piątek poznamy ostateczny wyrok wobec ks. Pawła T. Sąd zdecydował o zakończeniu procesu apelacyjnego, ale na samo ogłoszenie wyroku trzeba jeszcze poczekać. Zaplanowano je na 6 czerwca. 

Proces ks. Pawła T. w drugiej instancji toczył się po apelacji złożonej zarówno przez prokuraturę, jak i obrońcę duchownego. Zaskarżyli oni wyrok ze stycznia 2018 roku Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Wtedy sąd skazał ks. T. na 1,5 roku bezwzględnego więzienia za molestowanie seksualne trzech chłopców w wieku gimnazjalnym. 

Kara, jaką sąd pierwszej instancji wymierzył ks. Pawłowi T., była surowsza od wniosku prokuratora, który dla byłego diecezjalnego duszpasterza młodzieży chciał więzienia w zawieszeniu. Sąd rejonowy nie był jednak tak łaskawy dla duchownego, wymierzył mu bezwzględną odsiadkę. 

Prokuratura z wyroku pierwszej instancji jest zadowolona, ale apelację wniosła w związku z niewłaściwą – jej zdaniem – sądową oceną czynów za które ks. Paweł T. został skazany nieprawomocnym wyrokiem. Sąd każdy z trzech przypadków molestowania chłopców potraktował indywidualnie, za każdy skazał duchownego na 10 miesięcy więzienia oraz łączną karę 1,5 roku pozbawienia wolności. 

Prokuratura uważa, że sąd nie powinien czynów indywidualizować, a potraktować jako jeden ciąg zdarzeń. Dla wymiaru kary często nie ma to jednak znaczenia. Ks. Paweł T., oprócz wyroku więzienia, ma również 15-letni zakaz działalności edukacyjnej i wychowawczej związanej z dziećmi. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ks. Pawła T. na ławie oskarżonych posadziła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Księdza oskarżyła o molestowanie seksualne trzech niepełnoletnich chłopców. Według prokuratury, ks. T. molestował nastolatków, którzy zostawali na noc w Domu Rekolekcyjnym bł. Karoliny Kózkówny na osiedlu Przybyszówka w Rzeszowie. Duchowny był dyrektorem Domu Rekolekcyjnego. 

Dziś 53-letni ks. Paweł T. prokuratorskie zarzuty dostał w 2016 roku. Rok wcześniej kuria rzeszowska odwołała duchownego ze stanowiska diecezjalnego duszpasterza młodzieży, którym był przez ponad 20 lat. Ks. T. obecnie mieszka w domu księży emerytów i – jak nas niedawno zapewniała kuria rzeszowska – nie jest proboszczem, wikariuszem ani katechetą.

Wobec ks. Pawła T. prowadzone jest także postępowanie kanoniczne, zawieszono je na czas procesu w sądzie powszechnym. Ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii rzeszowskiej, ostatnio przekazał nam, że postępowanie kanoniczne zostanie wznowione, gdy wyrok w procesie karnym się uprawomocni. Stanie się to więc najwcześniej po 6 czerwca. 

To nie jedyna sprawa, za którą ks. Paweł T. stanął przed sądem. W sądzie w Sanoku od marca 2018 roku prowadzony jest proces przeciwko duchownemu za doprowadzenie w 2017 roku w Sanoku 23-letniego mężczyzny do poddania się „innej czynności seksualnej”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

 

Reklama