Morawiecki w Markowej: Polska nie była współodpowiedzialna za Holocaust [FOTO]

Reklama

– Odpowiedzialność za zbrodnie, ofiary i wszystko co się stało w trakcie II wojny światowej ponoszą hitlerowskie Niemcy – mówił w piątek w Markowej koło Łańcuta premier RP Mateusz Morawiecki.

 

Morawiecki przyjechał do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów. Na wizytę premiera początkowo zostali zaproszeni tylko zagraniczni dziennikarze, których szef rządów przekonywał o postawie Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej nie wahali się narazić swojego życia, by ratować Żydów. 

– Chcemy i musimy dzisiaj odwrócić tę fałszywą narrację, która wydaje się dzisiaj dominować przynajmniej w przekazie mediów czy opiniotwórczych środowisk za granicą – tłumaczył wcześniej Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wizyta Mateusza Marowieckiego w Markowej miała związek z trwającym od soboty kryzysem na linii Polska – Izrael wywołanym przez nowelizację ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, którą przegotował rząd PiS. 

Ustawa zakłada, że każdy, kto „publicznie i wbrew faktom” przypisuje Polsce odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką będzie podlegał karze nawet trzech lat więzienia. Ustawa zakłada możliwość wytaczania za takie sformułowania jak „polskie obozy śmierci” procesów cywilnych.

Kryzys na linii Polska – Izrael rozpoczął się w czasie sobotnich obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz i po wystąpieniu ambasador Izraela Anny Azari, która zaapelowała o zmianę przyjętych wówczas przez Sejm przepisów. Nowelizacje ustawę skrytykowały władze Izraela na czele z premierem Benjaminem Netanjahu.

Premier: To wina hitlerowskich Niemiec

Polska jako kraj, jako naród, nie była współodpowiedzialna za Holokaust. To niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i Stanach Zjednoczonych oraz z naszymi partnerami w innych krajach w Europie – mówił w Markowej premier Morawiecki.

Przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęło 6 mln obywateli Polski, z których 3 miliony to polscy Żydzi. To wszystko byli obywatele Polski, 6 milionów Polaków zginęło podczas II wojny światowej. Nigdy nie zgodzimy się na to, by ktoś mówił, że Polska była współodpowiedzialna za Holokaust – podkreślił Morawiecki.

Odpowiedzialność za zbrodnie, ofiary i wszystko co się stało w trakcie II wojny światowej ponoszą hitlerowskie Niemcy – oświadczył szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polski rząd nie pozwoli nikomu używania sformułowania „polskie obozy śmierci”, bo to stanowi obrazę dla wszystkich ofiar w bestialski sposób brutalnie zamordowanych przez nazistowskie Niemcy.

Jeżeli chcemy przypisać odpowiedzialność za te wszystkie zbrodnie ich ofiarom, to jest to obelga w stosunku do tych ofiar, jak i do wszystkich innych, którzy chcieli w tym czasie pomóc swoim bliźnim, jak np. rodzina Ulmów – zaznaczył premier. 

Morawiecki zaprasza historyków

Morawiecki podkreślił, że potępia wszelkie zbrodnie, które zostały popełnione na Polakach, Ukraińcach, Żydach i osobach innych narodowości – niezależnie od pochodzenia zbrodniarzy.

Premier zadeklarował, że chciałby wspierać badania historyczne nad II wojną światową i zaprosił  historyków z Izraela, Niemiec i z innych krajów do Polski, aby to w Polsce przeprowadzili badania historyczne odnośnie tego, co naprawdę się stało podczas II wojny światowej.

Chciałbym zaprosić wszystkich historyków, którzy chcieliby jeszcze bardziej zagłębić się w temat tych strasznych czasów II wojny światowej. Badania dotyczące II wojny światowej muszą być możliwe, osobiście będę je wspierać. Wszyscy, którzy chcą pomóc w odkryciu całej prawdy o zbrodniarzach wojennych, są w Polsce mile widziani – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Nie chodzi tylko o historię… 

Przypomniał, że Polska była okupowana podczas II wojny światowej przez ponad 2 tys. dni. Morawiecki dodał, że dzisiejsze życie gospodarcze kraju nadal odczuwa skutki wojny i komunizmu. Nie chodzi tylko o prawdę i o historię, chodzi też o to, co straciliśmy w roku 1939 – straciliśmy wtedy naszą przyszłość– oświadczył premier.

Mateusz Morawiecki w Markowej złożył kwiaty na grobie Rodziny Ulmów. Złożył także kwiaty pod pomnikiem poświęconym Pamięci Żydów ofiar zagłady i Nieznanych Polaków zamordowanych za niesioną im pomoc oraz zapalił znicz pod ścianą z listą nazwisk Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama