Premiera filmów Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2018 w rzeszowskim WDK

0
Reklama

„Filozofia lotnicza” i „Z piasku powstałeś” – to dwa filmy, które będą miały premierę 2 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wstęp na projekcję jest bezpłatny. 

 

Oby filmy powstały przy udziale Podkarpackiej Kroniki Filmowej, która wspiera wydarzenia, miejsca i ludzi związanych z Podkarpaciem. W 2018 roku pomoc od PKF otrzymało sześć produkcji, a przez trzy lata działalności PKF na filmy z podkarpackimi akcentami wydano 240 tys. zł. 2 kwietnia br. w WDK w Rzeszowie (ul. Okrzei) będzie można po raz pierwszy zobaczyć dwa filmy.

Pierwszy to „Filozofia lotnicza” według scenariusza Jacka Burbana i Aliny Pękalskiej. To dokument wyreżyserowany przez Jacka Burbana, przedstawiający historię i kulisy działalności Piotra Bobuli. Bohater przeprowadził się w Bieszczady 28 lat temu, aby reaktywować szybownictwo i stworzyć rozpoznawalną markę – Bobulandię.

Bieszczadzkie szybowisko jest miejscem lotów, szkoleń, treningów, inspirujących spotkań, które promieniuje swoją energią na życie całego regionu przyciągając turystów i uczniów z Polski i zagranicy. „Filozofia lotnicza” trwa 28 minut.

Drugim filmem jest „Z piasku powstałeś” według scenariusza i reżyserii Rolanda Dubiela.
Film opowiada historię wielopokoleniowej rodziny hutników z Rymanowa. Jego głównym bohaterem jest Henryk Rysz, artysta-hutnik, który od ponad 40 lat tworzy rzeźby ze szkła.

Rysz znany jest z niezwykłych, tworzonych z pasją, misternych figur małych zwierząt, wystawia i sprzedaje swoje prace na całym świecie. Wszystkim jego dziełom dają początek małe ziarenka piasku. Film trwa 19 minut. 

Premiera filmów „Filozofia lotnicza” i „Z piasku powstałeś” rozpocznie się o godz. 17:30. Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Premierze towarzyszyć będą spotkania z twórcami bohaterami filmów. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: