Premiera filmu „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny”. 3 lipca w WDK

To film dokumentalny, opowiadający o dwóch braciach-bliźniakach i ich pasji do malowania oraz poznawaniu na nowo siebie nawzajem. Premiera 3 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. 

 

Zdjęcia: materiały prasowe

Film „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” wyreżyserował Daniel Jasiński. Produkcję dofinansowała Podkarpacka Komisja Filmowa.

„Adamczykowie…” to krótkometrażowy film dokumentalny (30 minut), opowiadający o dwóch braciach i ich pasji do malowania, odkrywania rzeczywistości poprzez sztukę oraz poznawania na nowo siebie nawzajem. 

Witold i Piotr Adamczykowie to bracia-bliźniacy. Urodzeni w 1966 roku wychowywali się w Nowej Dębie. Razem siedzieli w szkolnej ławce, razem poszli do liceum plastycznego w Rzeszowie, a później do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.

W szkole artystycznej zaczęły ujawniać się między braćmi różnice w podejściu do życia i sztuki. Jedność, w której dotychczas żyli, zaczęła się rozpadać. Ich drogi artystyczne oraz życiowe zaczęły się rozchodzić.

Fakt rozłąki spowodował, że po wielu latach bracia wrócili do wspólnych działań artystycznych. Mimo oddzielenia, „bycie bliźniakiem” zawsze w jakiś sposób definiowało życie każdego z bohaterów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Celem wspólnie realizowanego od 2015 roku projektu malarskiego „Podobieństwa i różnice” oraz „Różnice i podobieństwa” miało być poszukiwanie podobieństw między bliźniakami poprzez sztukę oraz ukazanie różnic wynikających z jednostkowych osobowości.

Jednakową ideą dla obu cykli jest malowanie wspólnie jednego obrazu. Z tego procesu narodził się pomysł wystawy „Autoportret wewnętrzny”, będącą prezentacją prac Witolda i Piotra – osobnych i wspólnych.

Film prezentuje wyjątkowe zjawisko na mapie artystycznej Polski oraz być może świata, jednocześnie pozwalając widzowi na zrozumienie sztuki abstrakcyjnej. Dokument szuka jedności, która łączy bliźniaków i wyraża się poprzez tworzoną sztukę.

Premiera „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” odbędzie się 3 lipca, o godz. 17:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie przy ulicy Okrzei 7. Wstęp jest bezpłatny. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego twórcami i bohaterami.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama