Zdjęcie: Rzeszów News

9 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Swój nieznany” w reżyserii  Rolanda Dubiela o rzeszowskim etnografie Franciszku Kotuli.

Film został zrealizowany przy udziale pieniędzy z budżetu województwa podkarpackiego przyznanych w ramach konkursu „Podkarpacka Kronika Filmowa 2017”. Pokaz odbędzie się w sali kinowej WDK w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7.

Franciszek Kotula należał do ostatniego pokolenia romantycznych ludoznawców, którzy z wielką pasją badali kulturę i duchowość polskich chłopów. Kotula przed i po II wojnie światowej docierał do najdalszych miejsc Rzeszowszczyzny, poznawał wielu mieszkańców wsi i miasteczek, zaprzyjaźniał się z nimi.

Franciszek Kotula pozostawił po sobie przebogatą pisarską spuściznę i zbiory sztuki ludowej, które stały się zalążkiem powstania Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

Do mniej znanych szczegółów tej niezwykłej biografii należą służba w AK, ratowanie po wojnie przed rabunkiem cennych rzeczy zgromadzonych w ziemiańskich dworach oraz ocalenie w Borze k. Głogowa Młp. miejsca pamięci pomordowanych przez Niemców osób narodowości żydowskiej. O tym opowiada „Swój nieznany”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jedną ze scen do filmu dokumentalnego, w którym w rolę Franciszka Kotuli wcielił się Jerzy Kiebała, kręcono w październiku ub. r. przed rzeszowskim ratuszem

Podkarpacka Komisja Filmowa i WDK w Rzeszowie przygotowały bezpłatne jednoosobowe zaproszenia na pokaz filmu „Swój nieznany”. Zaproszenia można odbierać w portierni WDK (parter). Liczy się zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Premiera filmu 9 maja o godz. 18:00. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama