Premiera w Rzeszowie pierwszego mobilnego laboratorium i przemysłowej drukarki 3D

Reklama

Premiera pierwszej przemysłowej drukarki 3D i mobilnego laboratorium dla przemysłu energetycznego wyjątkowego na salę Europy odbyła się we wtorek w Rzeszowie.

 

Najnowsze polskie osiągnięcia w zakresie Przemysłu 4.0 i rozwiązań IT zaprezentowano podczas konferencji Industry 4.0 „Innowacyjne aplikacje dla przedsiębiorstw” na Politechnice Rzeszowskiej. Na konferencji spotkali się  przedstawiciele przemysłu i świata nauki. Jej celem była integracja przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać u siebie rozwiązania dla przemysłu 4.0.

– Krajowy Klaster Industry 4.0. został założony niedawno i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli przemysłu. Nasza uczelnia ma dobre osiągnięcia we współpracy z gospodarką i jest dla niej wiarygodnym partnerem – mówił podczas konferencji prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz.

W trakcie wydarzenia przedstawiono najnowsze polskie osiągnięcia w zakresie Przemysłu 4.0. Jednym z nich była premiera pierwszej polskiej przemysłowej drukarki 3D Sonda Sys. Urządzenie, jako produkt polski, z powodzeniem konkuruje z drukarkami 3D renomowanych firm światowych. Maszyna posiada złącza Ethernet, USB, umożliwia także łączność Wi-Fi oraz zdalną poprzez urządzenia mobilne. Drukarka może produkować przemysłowe serie elementów dla branży lotniczej, samochodowej, czy medycznej.

W czasie konferencji można też było zobaczyć i zwiedzić pierwsze polskie laboratorium szybkiego reagowania Calibron Firmy GC Energy z Rzeszowa. Calibron jest zaawansowanym i najlepiej wyposażonym w Europie mobilnym laboratorium badawczym dla przemysłu energetycznego.

Laboratorium stanowi unikalną w skali Europy konstrukcję o budowie modułowej przeznaczonej do pracy w oddalonych obiektach energetycznych. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka systemów energetycznych, ich naprawa oraz monitorowanie pracy pod względem szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Rzeszów miejscem tych innowacyjnych premier w skali kraju i Europy stał się nieprzypadkowo.

– W pracach nad realizacją obu projektów brali udział naukowcy z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Od lat nasi eksperci współpracują z zespołami badawczymi, które opracowują konstrukcje innowacyjnych urządzeń zaprojektowanych i zbudowanych w oparciu o filozofię Przemysłu 4.0 – wyjaśnia prof. Grzegorz Budzik, prorektor PRz.

Klaster Industry 4.0 zrzesza kilkanaście firm z całej Polski.

(oprac. jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama