Zdjęcie: materiały Teatru im. Wandy Siemaszkowej

W sobotę wielokrotnie odkładana premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej. „Hiob ’51” w reż. Jana Nowary – o życiu i tragicznej śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński był pułkownikiem Wojska Polskiego, prowadził działalność bojową i konspiracyjną na Podkarpaciu. Został zabity przez UB strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Przez lata władze komunistyczne zacierały o nim ślady.  

Sztukę na zamówienie Teatru im. Wandy Siemaszkowej napisał Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i dziennikarz. Spektakl wyreżyserował dyrektor rzeszowskiej sceny Jan Nowara. 

– Ciepliński został ogołocony ze wszystkiego, co miał. Z domu, z rodziny, z wolności i ostatecznie życia. A jednocześnie nie stracił wiary – uzasadnia Jakubowski porównanie pułkownika do biblijnego Hioba. 

– Zwykle mam dystans do tematów historycznych, które są blisko polityki, ale przyznam, że ks. Popiełuszko, a potem płk Ciepliński dostarczyli mi głębokiego powodu, by zająć się ich tragicznymi losami. To ludzie, których życia są bardzo bogate, i warto im się w teatrze przyjrzeć – tłumaczy swoje motywacje reżyser Jan Nowara. 

Główną rolę w spektaklu Jana Nowary zagra Kacper Pilch. Rzeszowskiej publiczności znany z gościnnych występów w spektaklach „Mistrz i Małgorzata” i „Wesołe kumoszki z Windsoru”. 

– Musiałem się zmierzyć z czymś trudnym. Ciepliński miał niezwykłą wiarę, nadzieję i niezłomność. To trudno w tych raczej wygodnych czasach zrozumieć – wspomina pracę nad rolą Pilch. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Życie w celi 

Akcja „Hioba ’51” toczy się po pierwsze na scenie – w celi, którą z pietyzmem wykonali scenografowie Marek i Maciej Mikulscy. To tam Ciepliński zmaga się ze swoimi oprawcami i ze samym sobą. A po drugie na ekranie. Film ukazuje życie Cieplińskiego sprzed uwięzienia. 

W spektaklu na żywo wystąpią: Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński i Robert Żurek. Z kolei w obsadzie filmu znalazł się zespół „Siemaszki”, któremu towarzyszą młodzi adepci sztuki aktorskiej – Filip Birnbach, Gabriel Gryniewicz, Maciej Kruk, Oliwier Łyczko i Bartosz Rułka.

Autorem zdjęć jest Marcin Pawełczak. Za kostiumy odpowiada Marta Hubka, a za ruch sceniczny – Tomasz Dajewski. Kompozycje i aranżacje muzyczne stworzył Tomasz Bajerski. Piosenkę do spektaklu z muzyką Wojciecha Długosza napisał Bartek Skubisz „Eskaubei”.

Premiera „Hioba ’51” w sobotę (29 maja) o godz. 18:00.  

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama