Premierowy pokaz filmu “Mamalarka” w Wojewódzkim Domu Kultury

Dwa światy: macierzyństwa i sztuki. O tym jest film „Mamalarka” w reżyserii Katarzyny Mazurkiewicz. Premiera 28 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

 

„Mamalarka” to kolejny film, który powstał w kooperacji z Podkarpacką Komisją Filmową, a producentem w tym przypadku jest Stowarzyszenie Form Różnych. Jak zapowiadają twórcy, „Mamalarka” to ciepły, ale i pełen konfliktów, dokumentalny obraz, w którym łączą się ze sobą dwa światy: macierzyństwa i sztuki.

Oto przed nami Basia. Z dwójką maluchów. Z nastoletnią córką. Z mężem. Z patelnią po jajecznicy. Z pędzlem i sztalugą. Zawsze „z”, rzadko sama. Zawieszona gdzieś pomiędzy światami szuka drogi do „własnego pokoju”. Miejsca, w którym świat artystki i matki nie tylko się ścierają, ale i uzupełniają. 

W filmie kamera nie ingeruje w życie swojej bohaterki. Spoglądamy na Basię w jej codziennym życiu, w dobrze znanym domowym świecie, który w sytuacji pandemii jest bezpieczną przestrzenią, ale i pułapką. Wychowanie dzieci, zarówno jako obowiązek, ale i pełna miłości relacja, często staje w sprzeczności z potrzebą samorealizacji.

Bezpośrednią inspiracją do realizacji filmu był cykl artystyczny urodzonej w Łańcucie malarki Barbary Porczyńskiej, o tym samym co film tytule MaMalarka. Gniew, frustracja, niemoc, smutek – to często uczucia, którym matka nie daje ujścia. A nie pozwalając im wybrzmieć, sprawia, że zjadają ją od środka.

Basia zamknęła ten niemy, matczyny krzyk w bardzo wymownej formie – bo w tej, która jest tak mocno kojarzona z domowym życiem kobiety. Z patelni po jajecznicy, z deski do krojenia, z blachy na ciasto spogląda na nas pełna sprzecznych uczuć twarz – matki i malarki.

Zdjęcia do filmu zrealizowano w 2020 roku. – Autorki projektu wiedzą, że w kobiecych poszukiwaniach, potrzebach, chwilach zwątpienia i lęków kryje się również wiele siły. Projekt „Mamalarka” jest właśnie taki. Nie boi się dotykać trudności, jakie niesie ze sobą codzienność kobiety, matki, artystki – twierdzi Jagoda Mazepa z PKF. 

Film jest zgłaszany do selekcji polskich i zagranicznych festiwali. Autorzy, Katarzyna i Mirosław Mazurkiewicz, mają już na koncie kilka docenionych dokumentów, m.in. „Płatnerz musi być muzykiem”, który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu CK OFF oraz „Mistrz i uczeń”, wyróżniony na Ogólnopolskim Festiwalu Opolskie Lamy w 2020 roku.

Premierowy pokaz “Mamalarki” odbędzie się 28 lipca (środa) o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. S. Okrzei 7). Będzie mu towarzyszyć wernisaż wystawy Barbary Porczyńskiej oraz premiera płyty z muzyką do filmu autorstwa Luizy Ganczarskiej. Bezpłatne zaproszenia na „Mamalarkę” od środy (21 lipca) do odbioru w portierni WDK.

“Mamalarce” wsparcia finansowego udzieliło miasto Łańcut oraz powiat łańcucki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama