– Czym jest Europa, do której chcemy należeć i której chcemy bronić? – pytał w piątek w Łańcucie prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

[Not a valid template]

 

Do Łańcuta, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, przyjechali także przywódcy Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader. W Muzeum-Zamek odbyły się dwie sesje plenarne.

25 lat Grupy Wyszehradzkiej

– Spotykamy się tu po to, aby rozmawiać o wspólnych dla nas sprawach, szczególnie zaś – by zastanowić się, jak zwiększyć naszą rolę i znaczenie w Unii Europejskiej. Jednocześnie pamiętamy, że w tym roku obchodzimy 25-lecie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej – mówił prezydent Andrzej Duda

– Myślę, że to dobra okazja do krótkiego podsumowania dotychczasowych osiągnięć, a także wskazania tych zagadnień i obszarów współpracy, które wymagają naszego szczególnego zainteresowania w obecnej sytuacji w Unii Europejskiej – mówił prezydent RP.

Na początku przemówienia Andrzej Duda poprosił o minutę ciszy dla byłego prezydenta Słowacji Michala Kováča, który zmarł 5 października w Bratysławie.

W czasie pierwszej sesji plenarnej prezydenci dyskutowali o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej, o programach, które mają wspierać rozwój zawodowy młodych osób tak, aby powstrzymać ich emigrację.

Druga sesja dotyczyła polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej. W trakcie roboczego lunchu szefowie państw V4 rozmawiali o przyszłości UE i miejscu Europy Środkowo-Wschodniej w jej ramach.

Powstrzymać falę emigracji

Andrzej Duda w Łańcucie mówił, że Grupie Wyszehradzkiej jest dziś bardzo potrzebna jedność.

– Europa stoi bowiem przed szeregiem wyzwań, z których chyba najpoważniejszym jest perspektywa wzmagających się podziałów. Tak, chcemy realizować nasze narodowe cele i aspiracje. Chcemy jednak czynić to we wspólnej, zjednoczonej Europie – mówił prezydent RP.

– Nie chcemy Unii krajów lepszych i gorszych, silniejszych i słabszych. Grupa Wyszehradzka musi być dziś aktywnym i zdeterminowanym rzecznikiem europejskiej jedności – podkreślał Andrzeja Duda.

Podczas sesji na temat rynku pracy dla młodych ludzi, prezydent RP zaznaczył, że młodym trzeba zapewniać rozwój poprzez innowacyjną gospodarkę, udział w badaniach naukowych i edukacyjnych. Zdaniem Andrzeja Dudy, należy także wspierać start-upy.

– Musimy powstrzymać falę emigracji, która porywa do wyjazdu z naszych krajów tak wielu zdolnych i kreatywnych ludzi. Musimy zrobić wszystko, aby stworzyć im perspektywę godnego rozwoju we własnych ojczyznach – mówił Andrzej Duda.

W części poświeconej polityce historycznej, prezydent RP pytał: – Czym jest Europa, do której chcemy należeć i której chcemy bronić? Co leży u podstaw tożsamości europejskiej i decyduje o jej szczególnym charakterze?

Według Dudy, należy „przypominać fundamenty cywilizacji europejskiej”, bo – zdaniem prezydenta RP – ma to „decydujące znaczenie dla zachowania europejskiej wspólnoty”. – Musimy nieustannie pielęgnować wizerunek historyczny naszych państw – powiedział Andrzej Duda.

Złożyli kwiaty w Markowej

Przywódcy V4 zwiedzili również w piątek Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w pobliskiej wsi Markowa. Złożyli kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalili znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

W sobotę szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Grand Hotelu w Rzeszowie na sesji plenarnej. Będą rozmawiać o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Naszym priorytetem w tym zakresie powinno być przeprowadzenie realnej dywersyfikacji dostaw nośników energii tak, by zapewnić stabilny rozwój naszych gospodarek, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli. Staje więc przed nami pytanie, jak ten proces skutecznie pogłębiać i z których narzędzi powinniśmy przy tym korzystać. O tym właśnie będziemy rozmawiać – zapowiedział Andrzej Duda.

W tej sesji udział wezmą również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, w tym Komisarz Europejski ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz.

(kaw, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama