Od najbliższej środy do soboty będzie zamknięta ulica Dymnickiego w Rzeszowie. Ma to związek ze spotkaniem w Rzeszowie i Łańcucie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Weźmie w nim udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

[Not a valid template]

 

Spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Słowacji Andreja Kiski, Czech Milosza Zemana i Węgier Janosa Adera odbędzie się w piątek i sobotę (14-15 października). W Rzeszowie prezydenci pojawią się w sobotę  w hotelu Grand przy ul. Dymnickiego, dzień wcześniej w piątek spotkają się w Muzeum-Zamek w Łańcucie.

– Już od środy od godz. 8:00 rano ulica Dymnickiego zostaje zamknięta dla ruchu na całej długości. Nie będzie możliwy wjazd zarówno od ulicy 3 Maja, jak i od ulicy Słowackiego. Zamknięty będzie parking przy hotelu Grand. Ul. Dymnickiego będzie zamknięta do sobotniego wieczora – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) rozpocznie się w łańcuckim Muzeum w piątek o godz. 11:30. Będą rozmawiać o problemach młodego pokolenia w krajach V4, o budowie perspektywy rozwoju w obszarach pracy i edukacji i o tym, jak zatrzymać migrację młodych.

Kolejny temat to budowanie tożsamości Europy w oparciu o wartości, kulturę i historię. Trzecia sesja będzie dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego Środkowej Europy ze szczególnym uwzględnieniem rynku gazu.

Dwie pierwsze sesje odbędą się w piątek w Łańcucie, trzecia w sobotę w Rzeszowie. Pierwsza to „Strategiczne wyzwania polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Początek o godz. 12:00.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W przerwie między jedną a drugą sesją po południu prezydenci pojadą do Markowej, gdzie zwiedzą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Przy monumencie upamiętniającym ofiary holocaustu złożą kwiaty, a pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu zapalą znicze.

Potem prezydenci znów wrócą do Łańcuta, gdzie w Muzeum o godz. 16:45 rozpocznie się druga sesja plenarna pt. „Tożsamość Europy – tradycje, wartości, kultura”.

Sobotnia sesja w Rzeszowie „Bezpieczeństwo rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – regulacje, połączenie, dywersyfikacja dostaw” rozpocznie się o godz. 10:00 w hotelu Grand.

Wizytę głów państw Grupy Wyszehradzkiej na Podkarpaciu zakończy ich wspólne wystąpienie o godz. 12:00 na konferencji prasowej z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroša Šefčowiča.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama