Prezydent RP kontynuował w piątek spotkania na Podkarpaciu. Dziś spotkał się z pracownikami Politechniki Rzeszowskiej oraz członkami Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa. Rozmawiali o przyszłości energetyki wodorowej.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Podkarpaciu trwała dwa dni. Wczoraj uczestniczył gali XXII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, która odbyła się w Łańcucie. Dziś spotkał się z pracownikami Politechniki Rzeszowskiej.
Trzeba zbudować podkarpacką gałąź przemysłu wodorowego
Prezydentowi podczas wizyty spotkał się m.in. z władzami uczelni – prorektorem ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. Jarosławem Sępem i prorektorem ds. kształcenia dr hab. Iwoną Włoch, prof. PRz, reprezentantami wydziałów uczelni, samorządowcami oraz członkami Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.
Prorektor prof. Jarosław Sęp podkreślił, że celem Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce, w tym cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle.
Unikatowe laboratorium na PRz
Dodał także, że na Politechnice Rzeszowskiej zostało uruchomione unikatowe Laboratorium Wodorowe, które prowadzić będzie zaawansowane badania nad procesami spalania wodoru i jego mieszanek. Laboratorium ma wspierać rozwój technologii dla przemysłu energetycznego, lotniczego i kosmicznego.
Badania prowadzone w Laboratorium Wodorowym koncentrują się głównie na inżynierii materiałowej, a szczególnie na tworzeniu nowych materiałów odpornych na działanie spalin wodorowych w ekstremalnych temperaturach.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz/Rzeszów NewsTo odpowiedź na wyzwania przyszłości
Członkowie Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, scharakteryzowali prezydentowi działalność firm zrzeszonych w stowarzyszeniu.
Bądź na bieżąco.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zaznaczyła, że wiele podmiotów województwa podkarpackiego prowadzi projekty badawcze i przygotowują liczne inwestycje z wykorzystaniem wodoru, a miasto Rzeszów pozyskało środki na zakup autobusów zasilanych wodorem.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że Podkarpacka Dolina Wodorowa stanowi odpowiedź na wyzwania przyszłości, które będą wymagały szybkiego przejścia na źródła energii przyjazne dla klimatu i środowiska.
Trzeba myśleć prorozwojowo
Dziękując za spotkanie, prezydent Duda przypomniał, jak ważne są zagadnienia dotyczące transformacji energetycznej i gospodarki emisyjnej oraz ochrony klimatu. Najistotniejsze w polityce energetycznej i poszukiwaniu nowych rozwiązań z tym związanych jest to, że działania te są prorozwojowe i mają szanse pchnąć nas w nową erę rozwoju gospodarczego i przemysłowego.
Uczestnicy spotkania zwiedzili również Laboratorium Wodorowe. Prezydent miał okazję spotkać się z naukowcami realizującymi zaawansowane badania naukowe. Kierownik laboratorium dr hab. inż. Marcin Drajewicz, prof. PRz zaznaczył, że jednostka ta będzie istotnym uzupełnieniem istniejących pracowni badawczych uczelni, umożliwiając przeprowadzanie badań w atmosferze wodoru i jego mieszanin w warunkach rzeczywistych.
Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się także z przedstawicielami kół naukowych i studentami pilotażu. O swoich projektach opowiedzieli przedstawiciele kół naukowych: PRz Racing, EUROAVIA Rzeszów, Legendary Rover Team.
(oprac. red)
Czytaj więcej:
Andrzej Duda na Podkarpaciu. Wczoraj Łańcut, dziś Rzeszów [ZDJĘCIA/FILM]
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.



![Pościg za pijanym kierowcą z Kolbuszowej do Rzeszowa. 27-latek staranował radiowóz [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poscig-kolbuszowa-rzeszow2-218x150.jpg)

![Seria pożarów w Rzeszowie u progu 2026 roku. Jest ważny apel strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozary-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Zniknął po zmroku. Strażacy użyli nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poszukiwania-dron-218x150.jpg)

![Groźna kolizja. 18-latek wpadł w poślizg i uderzył w rejsowy autobus [ZDJĘCIA] kolizja autobus osobówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/OSP-KSRG-Fredropol-zderzenie-busa-z-osobowka-02-218x150.jpg)
![Dramatyczna walka z ogniem. Płonął budynek gospodarczy tuż obok domów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Pozar-budynku-gospodarczego-Narol-00-218x150.png)





![Rekordowe inwestycje w Rzeszowie w 2025 roku. Czym chwali się miasto? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wisolokostrada-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów podsumowuje rok rekordowych inwestycji. Ponad 800 mln zł na cztery kluczowe zadania [ZDJĘCIA] oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/MPWiK-Rzeszow-218x150.jpg)
![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)






















![Rekordowe inwestycje w Rzeszowie w 2025 roku. Czym chwali się miasto? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wisolokostrada-rzeszow-324x235.jpg)