Fot. Jakub Szymczuk / KPRP. Rafał Wilk (po prawej stronie)
Reklama

– Na co dzień się o nas nie pisze, a tego typu wyróżnienie to dowartościowanie tego, ile w uprawianie sportu wkładamy zaangażowania i serca – mówi Rafał Wilk, były rzeszowski żużlowiec, które z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

W minioną niedzielę (3 grudnia) w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z paraolimpijczykami oraz trenerami, których uhonorował państwowymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych sportowców znalazł się również były rzeszowski żużlowiec Rafał Wilk, który otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej”.

– To odznaczenie przyznano mi już rok temu, ale nie było okazji go odebrać, bo gdy mnie zapraszano byłem  wówczas na zawodach – mówi w rozmowie z Rzeszów News Rafał Wilk. – Cieszę się, że  odznaczenie wręczono mi w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. To docenienie tego, co my sportowcy niepełnosprawni robimy. Na co dzień się o nas nie pisze, a tego typu wyróżnienie to dowartościowanie tego, ile w uprawianie sportu wkładamy zaangażowania i serca  – dodaje.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania podziękował sportowcom doceniając wyniki paraolimpijczyków i efekt ich sukcesów dla rozpoznawalności Polski na świecie oraz zwrócił uwagę na dodatkowy wymiar tych osiągnięć. – To wielka promocja hartu ducha. Kto wie, czy to właśnie ten element nie jest najważniejszy – podkreślił Andrzej Duda.

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP. Prezydent Andrzej Duda wręcza Rafałowi Wilkowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

42-letni dziś Rafał Wilk jest byłym żużlowcem Stali Rzeszów. Od 11 lat porusza się na wózku inwalidzkim. W 2006 r. podczas meczu żużlowego KSŻ-u Krosno z GTŻ-em Grudziądz, Rafał, który był wówczas zawodnikiem krośnieńskiej drużyny, miał wypadek, po którym stracił władzę w nogach. Obecnie uprawia handbike i to z wielkimi sukcesami.

W 2016 roku na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w Brazylii Wilk zdobył dla Polski dwa medale: złoty w jeździe indywidualnej oraz srebrny w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 60 km. Jest również trzykrotnym mistrzem paraolimpijskim z Londynu (2012) i dwukrotnym mistrzem świata z Kanady 2013; mistrzem świata z Greenvill 2014 w jeździe na czas oraz dwukrotnym mistrzem świata z Nottwil Szwajcaria 2015.

W niedzielę w Pałacu Prezydenckim odznaczono także Natalię Partykę, polską tenisistkę stołową, czterokrotną mistrzynię paraolimpijską z Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro; Patryka Chojnowski , niepełnosprawnego tenisistę stołowego, mistrza paraolimpijskiego, mistrza Europy; Roberta Jachimowicza, lekkoatletę uprawiającego rzut dyskiem, medalistę igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw Europy i świata.

Za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu odznaczono Srebrnym  Krzyżem Zasług: Marka Biernata, Dariusza Niemczyna, Bogusława Szczepańskiego. Brązowy Krzyż Zasług otrzymał Ryszard Bukański.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.p

Reklama