Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Niespodziewany zwrot Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa. Ogłosił, że w mieście nie trzeba będzie płacić podatku od posiadania psa. 

Taki podatek miał zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Plan przewidywał, że roczna „psia opłata” wyniesie 60 zł i trzeba ją będzie regulować do 31 maja każdego roku. Na wprowadzenie podatku od posiadania psa musieli wyrazić zgodę radni miejscy.

Projekt uchwały w tej sprawie, który zainicjował prezydent Konrad Fijołek, trafił do porządku obrad wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Niedługo przed dyskusją na ten temat, prezydent Fijołek ogłosił, że podatku jednak nie będzie. 

Fijołek mówił radnym, że pomysł z „psim podatkiem”, który kilkanaście lat wycofano w Rzeszowie, miał być pretekstem do dyskusji wśród mieszkańców, by ci zwrócili uwagę na to, w jak trudnej sytuacji finansowej znalazł się rzeszowski samorząd.

– To wyjątkowo trudna sytuacja, wyjątkowo trudny moment. Jesteśmy w tak rozpaczliwej sytuacji, że czasami trzeba sięgać po rozpaczliwe rozwiązania – mówił do radnych Konrad Fijołek. Przyznał, że podatek od posiadania psa jest „archaizmem” w polskim systemie. 

– Znieśliśmy go kiedyś, nie ma co do niego wracać – ocenił Konrad Fijołek. Przyznał też, że z „psiej opłaty” nie będzie satysfakcjonującego poziomu dochodu. Dowodzą tego statystyki. 428 polskie gminy, które taką opłatą wciąż mają, w 2020 roku zebrały zaledwie 4 mln zł.  

– Osiągnęlibyśmy tylko zdenerwowanie mieszkańców – ocenił prezydent Fijołek. – Podatku od psa nie zamierzamy wprowadzać – zapewnił. I na jego wniosek punkt o „psiej opłacie” zdjęto z porządku obrad sesji rady, co nie spodobało się Grzegorzowi Korylowi z PiS. 

– Powinniśmy uchwałę przegłosować, że się na nią nie zgadzamy. Nie powinno być tak, że coś się wrzuca, a potem wycofuje, bo to zdenerwuje mieszkańców – uważa Koryl, zarzucając prezydentowi stosowanie „socjotechniki”. 

– Wnioskodawca ma prawo w każdej chwili wycofać swój projekt uchwały – odpowiedział mu Tomasz Kamiński (Rozwój Rzeszowa), wiceprzewodniczący Rady Miasta.   

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama