Próba przemytu ok. 250 kg haszyszu. Akt oskarżenia przeciwko Ukraińcowi

Reklama

20 lat więzienia i 1 mln zł grzywny – takie kary grożą 48-letniemu Sergieyowi G., obywatelowi Ukrainy, głównemu organizatorowi udaremnionego w 2017 roku przemytu prawie 250 kg haszyszu przez polsko-ukraińską granicę w Korczowej.

 

To była największa próba przemytu narkotyków przez polsko-ukraińską granicę. 18 lutego 2017 roku pogranicznicy w dwóch kontrolowanych BMW (X5 i X6) znaleźli 237 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości ok. 9 mln zł. Narkotyki miały być wywiezione na Ukrainę przez troje Ukraińców: Viktora K., Yevgena S. i Olhę P.

274 paczki z haszyszem ukryto w podłodze obu BMW w profesjonalnie przygotowanych skrytkach. Wykonano je w specjalnie wyciętym progu, aby zostawić jak najmniej śladów. Skrytki były również zabezpieczone specjalnymi substancjami, aby zapach narkotyków nie wydobywał się na zewnątrz. Miejsce ukrycia haszyszu wskazał pies służbowy. 

Zdjęcie: Prokuratura Krajowa

Pogranicznicy zatrzymali Ukraińców. Śledztwo w tej sprawie wszczął Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Ukraińców aresztowano. Prokuratura już na początkowym etapie była przekonana, że za próbą przemytu haszyszu musi ktoś jeszcze stać.

– Narkotyki przewożone były z Hiszpanii do Rosji – poinformował nas prokurator Rafał Teluk, szef podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej. 

Viktor K., Yevgeny S. i Olha P. zostali już w tej sprawie prawomocnie osądzeni. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i próbę wywozu z terenu Unii Europejskiej na Ukrainę dużej ilości narkotyków „kurierów” skazano na bezwzględne kary więzienia, odpowiednio na 8, 7 lat i 3,5 roku oraz wymierzono im wysokie grzywny: po 100 tys. zł i 50 tys. zł.  

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na tym sprawa się nie zakończyła, prokuratura ustaliła, że „mózgiem” próby przemytu haszyszu był 48-letni Sergiy G., obywatel Ukrainy. Był on poszukiwany od 16 marca 2017 r. na podstawie listu gończego, europejskiego nakazu aresztowania. Za Ukraińcem została także wystawiona „czerwona nota” Interpolu.

22 stycznia br. zatrzymano go w Hiszpanii – na lotnisku w Barcelonie. 14 lutego przewieziono go do Polski, trafił do Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Sergiy G. w rzeszowskiej prokuraturze usłyszał zarzut kierowania na terenie UE oraz Ukrainy i Rosji zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się głównie przemytem z unijnych krajów na Ukrainę sporych ilości narkotyków oraz próbę przemytu 237 kg haszyszu przez granicę w Korczowej. Ukrainiec odmówił złożenia wyjaśnień. 

W środę prokuratura wysłała do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko 48-latkowi. Grozi mu łącznie 20 lat więzienia oraz grzywna w wysokości ponad 1 mln zł.

Zdjęcie: Prokuratura Krajowa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama