Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki , rzeszowski socjolog i politolog, publicysta i autor wielu książek, nie żyje. Zmarł w wieku 77 lat. Przegrał walkę z chorobą nowotworową – podało dzisiaj wieczorem Polskie Radio Rzeszów.

Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki w ostatnim okresie swojego życia był prorektorem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i kierownikiem Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Jerzy Chłopecki był profesorem nauk humanistycznych. Studia, doktorat i habilitacja zrobił na Uniwersytecie Warszawskim. Był socjologiem i politologiem. Do 1982 r. dziennikarz, redaktor naczelny warszawskiego tygodnik „Ekran”, zlikwidowanego w stanie wojennym. Prof. Jerzy Chłopecki jest autorem książek m.in. ”Rewolucja i postęp”, PIW, seria ”Biblioteki Myśli Współczesnej”, Warszawa 1981; ”Czas, świadomość, historia. Uwarunkowania potocznej świadomości czasu”, Książka i Wiedza, Warszawa 1989, (dwa wydania); ”Przestrzeń polityczna Polski. Konflikt i zmiana”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1990; ”Ciągłość, zmiana i powrót. Szkice z socjologii wychowania”, Wydawnictwo WSP Rzeszów 1997, (dwa wydania).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Prof. Jerzy Chłopecki był autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach oraz wielu tekstów publicystycznych.  Odznaczony  m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prowadził wykłady z socjologii ogólnej, socjologii mediów i socjologii polityki. Meloman, lubił jeździć konno, na nartach i grać w tenisa.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama