Zdjęcie: Wikipedia.org
Reklama

„Samorządność, czy sposób na samorządy”? – to temat środowego (22 lutego) spotkania Klubu Obywatelskiego w Rzeszowie z udziałem prof. Jerzego Stępnia.

Prof. Jerzy Stępień był prezesem Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, od 2016 r. jest prezesem Instytutu Lecha Wałęsy i sędzią w stanie spoczynku. Prof. Stępień będzie gościem spotkania rzeszowskiego Klubu Obywatelskiego, które odbędzie się w środę w Hotelu Prezydenckim przy ul. Podwisłocze 48. Początek o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

Tematem spotkania będą samorządy w kontekście planowanych zmian, które chce wprowadzić rząd PiS – chodzi o zmiany w ordynacji wyborczej, która przewiduje, że prezydenci, burmistrzowie i wójtowie pełniliby tylko dwie pięcioletnie kadencje. Nowe przepisy miałyby obwiązywać wstecz, co według parlamentarnej opozycji i wielu prawników jest sprzeczne z Konstytucją RP.

Wielu komentatorów uważa, że PiS w ten sposób chce przejąć samorządy, by wyeliminować z walki wyborczej kandydatów, z którym kandydaci PiS przegrywają. Prof. Jerzy Stępień należy do przeciwników wprowadzania dwukadencyjności. W styczniowym wywiadzie dla Portalu Samorządowego były prezes TK powiedział, że planowane przez PiS zmiany ordynacji wyborczej „to kolejny przykład pokazujący dobitnie, że dla rządzących prawo liczy się coraz mniej”.

Kluby Obywatelskie zostały stworzone w marcu 2016 r. Zorganizował je Instytut Obywatelski – think tank Platformy Obywatelskiej. Klub powstał także w Rzeszowie.

„Chcemy, żeby Kluby Obywatelskie były odpowiedzią na zagrożenia, jakie stoją dziś przed Polską. Jesteśmy przekonani, że tylko powszechna aktywność obywatelska może powstrzymać groźne działania rządzącej większości. Chcemy wykorzystać energię Polek i Polaków, którzy nie zgadzają się na trwające dziś niszczenie fundamentów praworządności w Polsce” – czytamy na stronie KO.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.