Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Prof. Włodzimierz Choromański, doradca Tadeusza Ferenca ws. budowy monoraila w Rzeszowie, nie żyje. 

O śmierci prof. Choromańskiego w poniedziałek wieczorem poinformował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i kandydat na prezydenta Rzeszowa, popierany przez Tadeusza Ferenca.

„Zmarł prof. dr hab. inż. Włodzimierz Choromański, doradca prezydenta Tadeusza Ferenca i wielki ambasador kolejki monorail w Rzeszowie. Składam głębokie wyrazy współczucia rodzinie Profesora oraz Jego najbliższym” – napisał Marcin Warchoł. 

Prof. Włodzimierz Choromański pracował na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Transportu, był tam kierownikiem Zakładu Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie, a także przewodniczącym komisji ds. innowacji w Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Choromański od 2012 roku był doradcą prezydenta Tadeusza Ferenca, który marzy o budowie w Rzeszowie monoraila, czyli kolejki nadziemnej. Prof. Choromański w maju 2020 roku był w rzeszowskim ratuszu, gdzie zachwalał ten rodzaj transportu publicznego.

– Monorail jest znakomitym rodzajem transportu dla Rzeszowa. Jego efektywność jest porównywalna z metrem, które jest droższe i nie każdy samorząd jest w stanie udźwignąć taki ciężar finansowy – mówił wtedy prof. Włodzimierz Choromański. 

– Rzeszów byłby perłą transportową nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wybudowanie monoraila w stolicy Podkarpacia byłoby rzeczą niebywałą. Bardzo chciałbym, aby tak się stało – powiedział prawie rok temu prof. Choromański.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Prof. Włodzimierz Choromański od kilkunastu lat zajmował się m.in. autonomicznym samochodem. Obszar jego zainteresowań naukowych obejmował dynamikę pojazdów, sztuczną inteligencję, biomechanikę, nowe systemy transportu miejskiego.

Prof. Choromański był autorem i współautorem 7 monografii oraz ponad 150 artykułów naukowych. Prowadził również ponad 30 projektów naukowych i projektów dla przemysłu. W latach 2009-2015 był kierownikiem unijnego projektu „ECO-Mobilność”.

Marcin Warchoł zapowiada, że jak zostanie prezydentem Rzeszowa, to z planu budowy monoraila nie zrezygnuje. Warchoł jest inicjatorem projektu zmian w ustawie o transporcie kolejowym. Dają one „ramy prawne” do tego, by monorail do Rzeszowa wreszcie dojechał.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama