Zdjęcie: Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne
Reklama

Specjaliści z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, które produkują protezy dla aktywnych i dzieci, przygotowali dla niepełnosprawnego 8-letniego Filipa z Kosiny specjalne protezy-płetwy ułatwiające pływanie.

Filip jest pacjentem Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych od 4 lat. Chłopiec urodził się bez stóp. Razem z dorosłymi osobami po amputacjach, w lecie 2019 roku Filip wyszedł na Tarnicę, zimą 2020 roku zdobył Jaworzynę Krynicką.

Chłopiec uwielbia pływać, a więc do spełniania jego pasji niezbędne były specjalne protezy-płetwy. Wykonał je rzeszowski technik ortopeda Tomasz Kot z miękkiej płyty termoplastycznej. Po podgrzaniu w piecu formuje płetwy na pozytywach gipsowych.

Filip, pomimo braku dwóch stóp, robi wszystko, by być aktywnym. Rodzice systematycznie jeżdżą z nim na pływanie do Łańcuta, chodzą na piesze wycieczki, jeżdżą w góry.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Dzięki upublicznieniu pomysłu w internecie, Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne pomagają już kolejnym dzieciom. Wykonano już płetwę dla Olafa, a wkrótce gotową do pływania płetwę odbierze 8-letnia Martynka z Sanoka.

RZO obiecały, że wszystkie osoby z całej Polski do 18. roku życia, które będą do nich zgłaszane, otrzymają protezy-płetwy bezpłatnie. Protetycy deklarują, że przekażą technologię innym zakładom. Warunek? Płetwy dla dzieci mają być bezpłatne.

Zdjęcie: Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama