Zdjęcie: Materiały prasowe

Osoba prowadząca sklep sportowy w ramach swojej działalności gospodarczej może rozliczać PIT za 2017 rok uwzględniając progresywną skalę podatkową, czyli stosując ogólne zasady wyliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, może wybrać podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli właściciel sklepu sportowego zdecyduje się na rozliczenie roczne PIT za 2017 w oparciu o skalę podatkową, to do urzędu skarbowego odprowadzi 18 proc. podatku od dochodu nie przekraczającego 85 528 złotych rocznie. Jeśli dochód będzie wyższy, wyższa będzie stawka podatku, aż 32%. Jednak zaletą tej formy opodatkowania jest opcja wspólnego rozliczenia dochodów za 2017 rok z małżonkiem, co w sytuacji, kiedy dochód małżonka jest bardzo niski lub zerowy jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza, że można również skorzystać z przywileju odpisania ulgi na dzieci. Najkorzystniejszym wyborem sposobu opodatkowania dla najlepiej zarabiających osób prowadzących działalność gospodarczą jest 19 procentowy podatek liniowy.Bez względu na wysokość dochodu, płaci taką samą ich część w formie podatku. Jest jednak minus -liniowcy nie mają możliwości skorzystania z ulgi i odliczeń podatkowych przysługującym osobom rozliczającym się według skali podatkowej.PITy 2017 mogą być rozliczone w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.To rozwiązanie dobre dla przedsiębiorców, których roczne przychody nie są wyższe niż równowartość 250 tys. euro. Wysokość stawki podatku uzależniona jest zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 20%, 17%, 8,5%., 5,5%, 3% i 2%. Decyzja o wyborze sposobu opodatkowania ma wpływ na wybór właściwego formularza PIT za 2017 rok na którym będzie wysłane rozliczenie PIT 2017 przedsiębiorcy.Jeśli wybór padnie na podatek liniowy, to właściwy dla rocznego rozliczenia podatku będzie formularz PIT 36 L.

Jak rozliczyć PIT 2017 jeśli wybrałam podatek liniowy?

Opłacanie podatku liniowego ma swoje zalety. Jedną z nich jest łatwość obliczenia wysokości daniny na rzecz skarbu Państwa, jednak gdy nie osiągamy dochodów, nie mamy odowiązku opłacenia podataku. Co prawda tracimy przywileje, które są należne w przypadku opodatkowania dochodów według skali podatkowej, jednak liniowcy mogą przekazać 1 % podatku na rzecz wskazanej organizacji pożytku publicznego, w skrócie OPP.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Program do rozliczania PIT 2017 podpowie jak rozliczyć PIT 2017 na formularzu PIT 36 L

Świeżo upieczony przedsiębiorca, nie mający doświadczenia z rozliczeniami rocznymi podatku dochodowego, najczęściej ma wiele wątpliwości przed rozpoczęciem wypełnienia PIT. Z pomocą może przyjść bezpieczny, łatwy w obsłudze, szybki i wygodny program do do rozliczenia PIT 2017, np. chwalony przez użytkowników PITax.pl Łatwe podatki, który rozlicza wszystkie rodzaje deklaracji podatkowych w zaledwie 10 minut. Zachęcamy do łatwego rozliczenia podatku i wypełnienia PIT za 2017 przez Internet. Możemy to zrobić na smartfonie, tablecie albo siadając w domu przy kawce z laptopem na kolanach. Pogram posiada wbudowaną bazę aktualnych formularzy PIT a także umożliwia podatnikowi dostęp do wiedzy z zakresu podatków. Wystaczy wejść na https://www.pitax.pl/wiedza/.

Rozliczenie jest naprawdę niezwykle proste. Kreator poprowadzi podatnika przez kolejne etapy wypełniania deklaracji aż do zakończenia , którym wysłanie wypełnionej deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Do internetowego przesłania gotowej deklaracji potrzebna jest wartość przychodu z poprzedniego PIT, która razem z danymi osobowymi stanowi podpis potwierdzający tożsamość podatnika. Po przesłaniu ePIT 2017 możliwe jest otrzymanie ważnego dokumentu – UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru,. UPO należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku w którym do urzędu skarbowego dotarło zeznanie podatkowe.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywęInstytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Reklama