Zdjęcie: Jarek Wierzbicki
Reklama

Już od 26 czerwca na ulicach Rzeszowa będzie można poczuć klimat Mistrza Tomasza Stańki. Na ulicy 3 Maja zobaczycie wystawę fotografii muzyka autorstwa Jarka Wierzbickiego. 

Wystawa fotografii Tomasza Stańki poprzedzi trzeci „Toast Urodzinowy”, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 10-11 lipca br. Wystąpią na nim: Tomasz Dąbrowski, Jan Młynarski i Ambrose Akinmusire Quarter, a także Bartłomiej “Eskaubei” Skubisz i Piotr Lemańczyk.

Celem “Toastu” jest upamiętnienie twórczości Tomasza Stańki, który na świat przyszedł w Rzeszowie. Data wydarzenia nie jest przypadkowa. Wybitny trębacz, gdyby żył, 11 lipca br. skończyłby 79 lat. Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku w Warszawie. 

Wcześniej zaś od 26 czerwca na ulicy 3 Maja będzie można zobaczyć wystawę fotografii muzyka autorstwa Jarka Wierzbickiego. – Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na kunszt autora, ale również dlatego, że dokumentuje ostatnie koncerty, które zagrał Tomasz Stańko – zapowiada Estrada Rzeszowska. 

Fotografie przedstawiają wydarzenia z ostatnich dwóch lata życia Mistrza, w tym z ostatniego koncertu, który odbył się 14 lutego 2018 roku w krakowskim klubie Alchemia.

Zobaczymy również fotografie z ostatniego występu na Gali 100-lecia ZaiKS, który odbył się 19 marca 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, a także z koncertu w warszawskim  klubie 12on14 z 22 października 2016 roku oraz z koncertu w Teatrze Roma z 13 listopada 2017 roku.

Estrada Rzeszowska zaprasza pasjonatów fotografii i jazzu na spotkanie z autorem wystawy, które poprowadzi Bartłomiej Skubisz. Spotkanie odbędzie się przy ekspozycji na ul. 3 Maja, w sobotę (26 czerwca) o godz. 17:00.

Mariola Borowska z „Jazz Forum” o Jarku Wierzbickim mówi, że jest on człowiekiem, który odebrał niewiarygodnie trudne lekcje od życia. Jego jest miłością – muzyka, pasją – fotografia, celem – uchwycenie emocji, które niesie ze sobą jazz.

– Zaraża entuzjazmem, wzrusza prawdą zaklętą w jego zdjęciach, inspiruje i pomaga, ofiarowując to, co najcenniejsze – serce na dłoni – mówi Borowska. 

Jarek Wierzbicki jest organizatorem koncertów charytatywnych na rzecz Fundacji „Daj Herbatę”, współorganizatorem cyklu koncertów charytatywnych „Gwiazdy Jazzu dla Instytuty Transplantologii Dziecięcej CZD”. Od 4 lat jest dyrektorem artystycznym Mazowieckiego Jazz Jam Festiwal w Legionowie.

Pierwsza wystawa Wierzbickiego „Cały Mój Jazz” odbyła się we wrześniu 2016 r. Po niej przyszedł czas na kolejne: na Festiwalu JazzJam w Legionowie, w 2017 r. na zaproszenie Instytutu Polskiego i Get Closer w Budapeszcie, gdzie wydarzenie otwierał John Scofield i na Młyn Jazz Festiwal, gdzie pojawił się sam Herbie Hancock. 

W 2018 roku zdjęcie Wierzbickiego przedstawiające Rudy’ego Birda dostało się do finałowej 30 prestiżowego konkursu Jazz World Photo. Na tym samym konkursie w 2020 r. fotografia autorstwa Wierzbickiego przedstawiająca Leszka Możdżera zajęła zaszczytne piąte miejsce. Jarek Wierzbicki jest trzykrotnym finalistą konkursu MK Jazz Foto im. Marka Karewicza.

Fot. Attila Kleb, Budapeszt 2017

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama