Reklama

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie przestrzega przed kieszonkowcami, którzy będą próbowali wykorzystać przedświąteczną gorączkę, by nas okraść.

– Grudzień to czas przedświątecznych zakupów. Spory ruch jest nie tylko w sklepach i centrach handlowych, ale i na przystankach, dworcach, w autobusach komunikacji miejskiej – przypomina KWP Rzeszów.

Okres przedświątecznych zakupów to czas, gdy kieszonkowcy wykazują swoją „aktywność”. Policjanci zapowiadają, że na bazarach, targowiskach, w rejonie dużych sklepów i dworców będzie więcej patroli, zarówno umundurowanych, jak i po cywilnemu.

Kieszonkowcy stosują wiele metod, by odwrócić uwagę potencjalnej ofiary. Zazwyczaj działają w zorganizowanych grupach, ale też pojedynczo. Wykorzystują zamieszanie i tłok, często sami go wywołują, aby ułatwić sobie działanie.

– Miejsca ich największej aktywności to centra handlowe i rozrywkowe, kolejki do kas, zatłoczone autobusy i pociągi – ostrzegają policjanci.

Aby nie paść ofiarą kieszonkowców podczas zakupów nie eksponuj zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowaj do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie noś ich w reklamówce ani w dużej torbie na wierzchu.

– Podróżując autobusem lub pociągiem pilnuj swojego bagażu i nie zasypiaj. Podczas zakupów, np. przy wyjmowaniu towaru z koszyka, oglądaniu czy przymierzaniu ubrań, nie odkładaj torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku – radzi KWP.

Nie noś kluczy do mieszkania w tym samym portfelu co pieniądze, w przypadku kradzieży nie narazisz się na dodatkowe straty. Użytkownikom kart płatniczych policja przypomina, by wraz z kartą nie przechowywali poufnego kodu PIN.

– To duża nieroztropność, która może zakończyć się opróżnieniem zawartości konta – ostrzegają policjanci.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: