Fot. PISF. Na zdjęciu kadr z filmu "Komunia"
Reklama

Rzeszowskie kino Zorza w maju pójdzie śladem międzynarodowej trasy Via Carpatia i zaprezentuje osiem filmów fabularnych i dokumentalnych m.in. z Polski, Litwy, czy Rumunii.

Czegoś takiego w Rzeszowie już dawno nie było. W ciągu czterech dni – od czwartku do niedzieli (16-19 maja) – w Zorzy obejrzycie za darmo osiem wybitnych fabularnych i dokumentalnych filmów reżyserów pochodzących z krajów leżących wzdłuż realizowanego szlaku Via Carpatia.

Oznacza to, że w Rzeszowie zobaczymy filmy z Polski, Litwy, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Grecji i Węgier, czyli tych państw przez które przebiega budowana trasa relacji „północ-południe”, czyli Via Carpatia.

Wśród prezentowanych filmów znajdziemy: „Komunię” Anny Zameckiej, “Księcia i dybuka” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, “Cygana” Martina Šulíka, a także “Duży zeszyt” Jánosa Szásza, “Pozycja dziecka” Caliny Petera Netzera, “Szron” Šarūnasa Bartasa, „Chevalier” Athiny Rachel Tsangari i “Lekcję” Kristiny Grozewej.

Filmy zdobyły wiele nagród, były nominowane do Oscarów (“Cygan”, “Duży zeszyt” i “Szron”), zostały zrealizowane w różnych stylach i są reprezentatywne dla przeżywających swój renesans kinematografii państw wschodnich obrzeży Unii Europejskiej.

Darmowe wejściówki są dostępne w kinie Zorza.

PROGRAM

16 maja (czwartek)

godz. 17:30 – SZRON

Francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja w reżyserii litewskiego twórcy Šarūnasa Bartasa to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć. W tej litewskiej produkcji zobaczymy polskie akcenty w postaci znakomitego aktora Andrzeja Chyry.

godz. 19:30 – KOMUNIA

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

17 maja (piątek)

godz. 17:30 – CYGAN

W biednej romskiej wiosce mieszka 14-letni Adam. Ma w życiu dwie tylko przyjemności: boks i towarzystwo rówieśnicy Julki. Po nagłej śmierci ojca, chłopiec zaczyna doświadczać okrutniejszej strony życia. Jego matka ponownie wychodzi za mąż, a ojczym wymaga od niego posłuszeństwa. I gdyby zmarły ojciec nie odwiedzał Adama, chłopak nie wiedziałby, którą ścieżką podążać. Młodzieńczy brak doświadczenia, samotność i porywczość, sprawiają, że wkrótce wpada w kłopoty. Wnikliwy, poruszający dramat z elementami surrealistycznego humoru.

godz. 19:30 – DUŻY ZESZYT

II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma 13-letnimi letnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny.

Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

18 maja (sobota)

godz. 17:30 – CHEVALIER

Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, zapalonych nurków, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W jej trakcie różne rzeczy porównują. Inne – mierzą. Piosenki masakrują. Przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić, kto jest “najlepszy we wszystkim”.

Przyznają sobie punkty za poranną erekcję, szybkość mycia okien, sposób ułożenia we śnie, stosunek do rodziny itd. Zwycięzca ma otrzymać tytułowy pierścień Chevalier, który sam w sobie nie jest wiele wart, ale symbolizuje on to, co najważniejsze – męską dumę.

godz. 19:30 – LEKCJA

Nadieżda (Margita Gosheva) jest młodą nauczycielką w szkole w niewielkim bułgarskim miasteczku. Kiedy pewnego dnia odkrywa, że któryś z jej uczniów dokonał kradzieży, próbuje wymóc na złodzieju przyznanie się do winy na forum klasowym, by dać mu tytułową lekcję jak należy postępować. Tymczasem w obliczu zbliżającego się zagrożenia eksmisją, gdy konto bankowe zostanie wyczyszczone przez jej bezrobotnego, ustawicznie pijanego męża, sama stanie przed podobnym wyzwaniem moralnym.

19 maja (niedziela)

godz. 17:30 – POZYCJA DZIECKA

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy… Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny! Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej “małym chłopcem”

godz. 19:30 – KSIĄŻĘ I DYBUK

“Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego “Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: