Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Blisko milion złotych zostało wyłudzonych na budowę gminnego targowiska w podłańcuckiej Żołyni. Policjanci z Rzeszowa zatrzymali siedem osób. Wśród nich jest wójt gminy Andrzej B.

Postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników gminy Żołynia prowadzą policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

– Sprawdzali informację o tym, że w 2015 roku przy budowie targowiska gminnego w Żołyni doszło do sporych nieprawidłowości – poinformowała w piątek Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie. 

Z ustaleń policjantów wynika, że budowa targowiska nie została wykonana w umownym terminie, ale urzędnicy przedstawili w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie dokumenty, z których wynikało, że inwestycję zakończono. Dzięki temu gmina zdobyła blisko milionową dotację z funduszy Unii Europejskiej. 

– Ustalono również, że główny wykonawca oszukał firmy podwykonawcze, realizujące roboty budowlane, nie wypłacając im należności w łącznej kwocie ponad 500 tysięcy zł – twierdzi rzecznik Tabasz-Rygiel. 

Policja twierdzi, że w proceder zaangażowani byli również gminni urzędnicy gminy oraz osoby powiązane z głównym wykonawcą targowiska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na polecenie prokuratury funkcjonariusze w ostatnich dniach zatrzymali siedem osób, w tym wójta Żołyni Andrzeja B. i dwóch jego urzędników: Wojciecha B. i Jana M. Wójtowi postawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu wyłudzenia dotacji i przekroczenia uprawnień. 

– Urzędnicy będą odpowiadać m.in. za poświadczenie nieprawdy w dokumentach i posłużenie się nimi w celu uzyskania dotacji, a także za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień. Przedstawiciele wykonawcy odpowiedzą również za oszustwo – zapowiada policja. 

Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe od 4 do 15 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama