Reklama

Na Podkarpaciu stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone są na Wisłoce, Wisłoku, Sanie i Wiśle. Strażacy pracują przy umacnianiu wałów w powiecie dębickim, w Tarnobrzegu zbudowano specjalną zaporę z piaskami.

Meteorolodzy zapowiadają dzisiaj przelotne opady deszczu, po południu burze, w których prognozowana wysokość opadów wyniesie do 40 mm, a porywy wiatru osiągną 75 km/h. Lokalnie mogą być burze z gradem. W nocy przelotne opady deszczu, miejscami zanikające burze. Prognoza pogody obowiązuje do jutra do godz. 7:30.

Wczoraj około godz. 18:30 od uderzenia pioruna zapalił się budynek magazynowy w Grodzisku Dolnym koło Leżajska. Budynek znajdował się na posesji obok domu. W akcji gaszenia pożaru brało udział 31 strażaków. Nikt w zdarzeniu nie ucierpiał.

Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, krośnieńskim, tarnobrzeskim, stalowowolskim oraz dwóch miastach na prawach powiatów, czyli Krośnie i Tarnobrzegu. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w pozostałych powiatach na Podkarpaciu.

W związku z podtopieniami przez ponad dobę były utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 73 pomiędzy Jasłem a Kołaczycami. Spowodowane one były zalaniem drogi, a następnie zwężeniem jednego z pasów ruchu. Od godz. 8 nie ma tam już utrudnień w ruchu.

Aktualna sytuacja na rzekach (stan na godz. 6:00)

Wisłoka

– stany alarmowe przekroczone na wodowskazach: Krajowice, Pustków i Mielec.

– stany ostrzegawcze przekroczone na wodowskazach: Łabuzie.

Aktualnie w górnym biegu rzeki po wodowskaz Łabuzie występują spadki poziomu wody. Poniżej wodowskazu Łabuzie występują wzrosty stanów wody spowodowane przemieszczaniem się fali wezbraniowej, która obecnie znajduje się na wysokości wodowskazu Pustków.

Wisłok

– stany ostrzegawcze przekroczone na wodowskazach: Sieniawa, Krosno, Żarnowa i Tryńcza. Na rzece Wisłok po wodowskaz Tryńcza notowane są spadki poziomu wody.

San

– stany alarmowe przekroczone na wodowskazach: Przemyśl, Jarosław i Leżachów,

– stany ostrzegawcze przekroczone na wodowskazach: Lesko, Olchowce (Sanok), Dynów i Nisko,

Na Sanie w górnym biegu po wodowskaz Przemyśl notowane są spadki poziomu wody. Od Przemyśla do ujścia występują wzrosty poziomu wody związane ze spływem wód opadowych. Na tym odcinku prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych.

Wisła

– stany ostrzegawcze przekroczone na wodowskazach: Szczucin, Koło i Sandomierz. Na podkarpackim odcinku Wisły notowane są wzrosty poziomu wody aktualnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych z prognozowanym przekroczeniem stanów alarmowych.

Pozostałe rzeki

– Wiszna (dopływ Sanu) – wodowskaz Nienowice – przekroczony stan alarmowy,

– Ropa (dopływ Wisłoki) – wodowskaz Topoliny – przekroczony stan alarmowy,

– Wiar (dopływ Sanu) – wodowskaz Krówniki – przekroczony stan ostrzegawczy,

– Osława (dopływ Sanu) – wodowskaz Zagórz – przekroczony stan ostrzegawczy,

– Mleczka (dopływ Wisłoka) – wodowskaz Gorliczna – przekroczony stan ostrzegawczy,

– Jasiołka (dopływ Wisłoki) – wodowskaz Jasło – przekroczony stan ostrzegawczy,

– Stobnica (dopływ Wisłoka) – wodowskaz Godowa – przekroczony stan ostrzegawczy,

– Bukowa (dopływ Sanu) – wodowskaz Ruda Jastkowska – przekroczony stan ostrzegawczy.

Działania strażaków

– powiat dębicki

W Zawierzbiu strażacy pracowali przy umacnianiu wału workami z piaskiem i geowłókniną oraz podniesieniu jego korony przy użyciu rękawów przeciwpowodziowych. W akcji brało udział 80 strażaków. Dwa zastępy straży monitorują sytuację.

W Kolonii Żyrakowskiej z powodu zamknięcia zasuwy w wale na rzece Wisłoka woda spływająca z okolicznych terenów nie może spłynąć do koryta rzeki. Gromadzi się przed wałem stwarzając zagrożenie dla pobliskich gospodarstw (ok. 30 budynków mieszkalnych). Strażacy przepompowują wodę ponad koroną wału do rzeki Wisłoki.

– powiat mielecki

W miejscowości Boża Wola działania strażacy przygotowują teren do sprawienia rękawów przeciwpowodziowych na zaniżonym odcinku wału przy rz. Wisłoka.

– powiat tarnobrzeski

Na tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś na rzece Wisła rozstawiono na zaniżonej koronie wału specjalny rękaw na odcinku ok. 3 km od granicy województwa w górę rzeki w kierunku miasta Tarnobrzeg. Zaporę ustabilizowano workami z piaskiem. Na razie nie wypełniono jej wodą.

W miejscowości Wrzawy w widłach rzek Wisły i Sanu podwyższono korony wałów workami z piaskiem o 0,5 m na długości ok. 300 m.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: