Przemyt broni i narkotyków. Wyroki dla gangsterów z Polski i Szwecji

12 lat w więzieniu spędzi 31-letni Markus F., który odpowiadał za przemyt broni i narkotyków z Polski do Szwecji. Gang rozbili policjanci z rzeszowskiego CBŚP.

Zdjęcia: CBŚP 

Proces obywatela Szwecji i dwóch Polaków (40-letniego Tomasza F. i 46-letniego Leszka S.) trwał w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. We wtorek (12 marca) wszyscy usłyszeli wyroki skazujące. Markus F. ma spędzić w więzieniu 12 lat, Tomasz F. – 7 lat, Leszek S. – 5,5 roku.

Wyrok nie jest prawomocny. Na wyrok czeka jeszcze Maciej W., zamieszany w polsko-szwedzką grupę przestępczą, która przemycała broń i narkotyki z Polski do Szwecji. W. ma być osądzony przez Sąd Rejonowy w Jaworznie, ale proces jeszcze się nawet nie zaczął.

Na trop handlarzy narkotyków i bronią wpadli w październiku 2021 roku policjanci z Centralnego Biura Śledczego z Rzeszowa. To wtedy w porcie Ystad służby szwedzkie przejęły transport 10 glocków z amunicją (221 sztuk) i magazynkami.

Kanał przerzutowy 

 

Broń do Szwecji wysłał ze Stalowej Woli Markus F. Oficjalnie w paczkach miał być proszek do prania. Miał dotrzeć do Sztokholmu i Goeteborgu. Przesyłki miał odebrać Polak. Szwedzcy celnicy w porcie Ystad z opakowań proszków wyciągnęli pistolety. 

Markus F. 18 listopada 2021 r. wysłał do Szwecji kolejną przesyłkę, tym razem z narkotykami. Dzień później pod lupę wzięło ją CBŚP. W porcie w Świnoujściu policjanci przechwycili 2 kg klofedronu (3CMC) o wartości ok. 80 tys. zł. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

10 stycznia 2022 roku policjanci udaremnili kolejny przemyt broni, w Poznaniu przejęli  dwie „cezetki” i „Skorpiona” oraz 140 sztuk amunicji, tłumik i magazynki. Broń miała być ukryta w silniku samochodowym i przepłynąć Morze Bałtyckie.

Na tym nie koniec. 18 maja 2022 roku policjanci w garażu w Jaworznie na Śląsku odkryli 7 sztuk broni palnej, w tym pistolet „Skorpion” wraz z tłumikiem, dwie „cezetki”, strzelbę Mossberg, trzy sztuki broni PPS 43 (pistolet maszynowy) oraz 942 sztuki amunicji.

Więzienie i grzywny 

Śledztwo w tej sprawie nadzorował rzeszowski oddział Prokuratury Krajowej. To on przedstawił zarzuty handlu bronią i narkotykami, prania brudnych pieniędzy Markusowi F. oraz trzem wspomnianym Polakom. W Szwecji zatrzymano jeszcze trzy osoby. 

– Oskarżeni przyznali się częściowo do zarzucanych im aktem oskarżenia przestępstw – poinformował nas Rafał Teluk, szef Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

Za kratkami wciąż przebywają: Markus F. i Tomasz F. Leszek S. aktualnie jest już na wolności. Po skazującym wyroku, wszyscy mają też zapłacić grzywny, odpowiednio: 80 tys. zł, 30 tys. zł i 25 tys. zł. Wszyscy trzej mają również pokryć koszty procesu. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama