Zdjęcie: Pixabay

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zachęca mieszkańców Rzeszowa i okolic do udziału w zbiórce pamiątek rodzinnych. 

– Podziel się z nami swoją historią – namawia Barbara Pitera, kierowniczka Działu Komputeryzacji i Procesów Bibliotecznych w WiMBP w Rzeszowie i koordynatorka zbiórki.

Biblioteka odpowiada za realizację projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”. Jego początki sięgają 2014 roku. To wtedy WiMBP zaczęła gromadzić i prezentować pamiątki pochodzące z archiwów rodzinnych mieszkańców Rzeszowa i województwa podkarpackiego.

– Zdjęcia, archiwalia, wspomnienia, dyplomy, świadectwa, odznaczenia, pocztówki oraz inne materiały będące dokumentacją losów rodzin i pojedynczych osób, dziejów zabytków, historii miejskiej architektury, regionalnych tradycji i obrzędów ludowych oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w XIX i XX wieku w miastach i miejscowościach w regionie są najcenniejszymi zbiorami – uważa Katarzyna Błajdo z WiMBP w Rzeszowie. 

WiMBP zachęca do przekazywania pamiątek, które przejdą digitalizację i trafią na stronę internetową. Biblioteka zaprasza do współpracy wszystkie osoby, którym zależy, by ich pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu. Po zeskanowaniu materiały zostaną zwrócone właścicielom, razem z kopiami cyfrowymi. Digitalizacja jest darmowa.

Pamiątki można przesyłać na adres: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ulica Sokoła 13, 35-010 Rzeszów. Zapytania można kierować, dzwoniąc na numer: (17) 8669 441 lub pisząc na e-adres: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl. 

(pl)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama