Reklama

Lotnisko w Jasionce koło Rzeszowa jest wśród siedmiu polskich lotnisk cywilnych, dla których kupowano sprzęt meteorologiczny. CBA ujawniło zmowę przetargową w IMGW. Są pierwsze zarzuty.

Jak podało Centralne Biuro Antykorupcyjne, chodzi o zakup dla lotnisk w Rzeszowie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, i Gdańsku systemów pomiarów meteorologicznych – AWOS (Automated Weather Observation System). Wartość zamówienia przekraczała 20 mln zł.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA  ujawnili  nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS dla wspomnianych lotnisk.

– Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk  –  do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania – informuje CBA.

Przetarg na dostawę systemów zorganizował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według CBA, cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców.

Zarzuty zmowy przetargowej  usłyszał przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B., zastępca dyrektora IMGW. Obaj zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. – Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest powiększenie listy zarzutów i kolejni podejrzani – podało CBA.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi delegatura CBA we Wrocławiu, a nadzoruje je Prokuratura Okręgowa  w Ostrołęce.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: