Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Pula pieniędzy co najmniej taka sama, jak rok wcześniej, zasady głosowania identyczne. Została powołana komisja, która będzie nadzorowała piątą edycję Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na szefa komisji ds. RBO Rada Miasta Rzeszowa po raz kolejny wybrała Wiesława Buża, szefa klubu Rozwój Rzeszowa.

– Komisja powinna pracować w takim samym składzie, jak do tej pory. Doświadczenie radnych, którzy już wielokrotnie pracowali przy RBO spowoduje, że przebieg kolejnej edycji programu odbędzie się bez zbędnych komplikacji – uważa radny Konrad Fijołek z Rozwój Rzeszowa,

Komisja ds. RBO na 2018 r. została powołana podczas piątkowej sesji Rady Miasta. Nie obyło się bez tarć. Marcin Fijołek, szef opozycyjnego klubu PiS, proponował „odświeżenie” składu komisji i na jej szefa proponował kandydaturę swojego partyjnego kolegi – Grzegorza Koryla. Nic z tego nie wyszło. Kandydatura Koryla zyskała poparcie 8 radnych, na Buża  głosowało 15.

–  Cenię sobie Grzegorza Koryla. Jest on aktywny, rzeczowy i konkretny – mówił nam później Wiesław Buż, który uważa, że wniosek Marcina Fijołka miał podłoże polityczne, a Fijołek rzekomo do tej pory czuje „uraz” do Buża.

Dlaczego? Rok temu na wniosek Wiesław Buża Rada Miasta Rzeszowa wygasiła mandat radnego Marcina Fijołka, gdy pojawiły się wątpliwości co do zameldowania Fijołka. Ostatecznie Fijołek radnym pozostał.

 – Praca w komisji ds. RBO nie jest łatwa, dlatego chwała jej członkom, że chce im się w niej działać. Czekają nas m.in. spotkania z radami osiedli czy zespołami, które będą zgłaszały projekty. Trzeba czasem wiele tłumaczyć, coś podpowiedzieć … – wylicza Buż.

W planach jest, by komisja ds. RBO po zakończeniu głosowania przynajmniej do końca roku budżetowego kontrolowała prace związane z realizacją zwycięskich zadań. -Dziękuję też radnym, że przysporzyli mi więcej pracy – dodaje z uśmiechem Wiesław Buż.

Komisję ds. RBO tworzyć będą: Sławomir Gołąb (Rozwój Rzeszowa), Mirosław Kwaśniak (Rozwój Rzeszowa), Jolanta Kaźmierczak (PO), Grzegorz Koryl (PiS) oraz Waldemar Kotula (PiS).

W skład komisji wejdą też przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych takich jak: Miejski Zarząd Dróg, Zarząd Zieleni Miejskiej, Wydziału Inwestycji, Architektury, Administracji czy Spraw Obywatelskich.

Pierwsze spotkanie komisji ma się odbyć jeszcze w pierwszej dekadzie stycznia. Mają zostać poruszone kwestie ustalenia harmonogramu prac. Komisja ma się również zastanowić, w jaki sposób będzie można promować ideę samego głosowania na zgłoszone projekty.

Pula RBO 2018 wyniesie co najmniej 7,65 mln zł, czyli tyle samo, jak w poprzedniej edycji. Projekty będą podzielone na trzy kategorie. W zadaniach inwestycyjnych do podziału będzie 4,5 mln zł, z czego jeden projekt nie będzie mógł przekroczyć 1,5 mln zł. W drugiej kategorii – zadania osiedlowe – będzie 2,5 mln zł (jeden projekt maksymalnie na 150 tys. zł). Trzecia kategoria to tzw. zadania miękkie (pula 500 tys. zł, maksymalna wartość zadania 100 tys. zł).

Wiesław Buż chciałby, aby taka sama pula przypadała na każdą z ewentualnych nowych kategorii. – Chcemy zwiększyć przede wszystkim możliwości grup społecznych – tłumaczy.

W RBO 2017 po raz pierwszy kwotą 150 tys. zł premiowano to osiedle, które procentowo najbardziej zaangażuje. Ta zasada będzie obowiązywała także podczas nowej edycji RBO.

Podczas dyskusji nad regulaminem RBO 2018 zostanie również poruszona kwestia związana z tym, czy do RBO będą mogą przystępować szkoły. Niektórzy uważają się, że tak wysokie wyniki w głosowaniu na projekty zgłaszane przez jednostki oświatowe to efekt manipulacji dziećmi, które w zamian za wysoką ocenę z zachowania, proszą rodziców, aby ci karty wypełnili zgodnie z wolą nauczycieli.

Kolejną kwestią, którą w styczniu zamierza omówić komisja będzie wspomniany bonus w wysokości 150 tys. zł. dla osiedla, które procentowo najbardziej zaangażuje mieszkańców w głosowaniu.

Podczas RBO 2017 najlepsze okazało się Śródmieście Południe. Tam było uprawnionych do głosowania (osoby, które ukończyły 16. rok życia) 2 991 mieszkańców, a głosów oddano 5 321, co dało aktywność na poziomie 178 procent.

Problem jednak polegał na tym, że dodatkowe pieniądze na realizacje swojego zadania znów otrzymała szkoła – I LO w Rzeszowie na modernizację patio szkolnego „Kawiarenka Społeczna”.

Gdy ogłaszano wyniki głosowania Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, wspomniał również o projektach związanych z nową infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.

– W ostatnim czasie powstało dużo siłowni plenerowych, bo mieszkańcom wydaje się, że będą z nich korzystać. Często jednak brakuje na to czasu i obiekty stoją puste. Nie możemy sobie na to pozwolić, dlatego za jakiś czas skontrolujemy, czy faktycznie tego typu infrastruktura jest potrzebna – zapowiadał w czerwcu Andrzej Dec.

W RBO 2017 najwięcej głosów zdobył projekt dotyczący rozbudowy infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy Gimnazjum nr 8. Do realizacji wybrano 34 zadania. Możecie je sprawdzić TUTAJ.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: