Pszczoły w miejskiej pasiece mają się doskonale. Konrad Fijołek na miodobraniu [FOTO]

– To znakomity przykład zaangażowania miejskiej spółki w dbałość o bioróżnorodność – uważa Konrad Fijołek. Prezydent Rzeszowa zapowiada, że takich inicjatyw będzie więcej.

 

Pasieka Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie znajduje się na terenie osiedla Zwięczyca, w Zakładzie Uzdatniania Wody. Oficjalnie otwarto ją 23 lipca 2020 roku. Ustawiono 10 uli wielkopolskich. 7 z nich zostało zasiedlonych. – Mamy tu pszczoły rasy krainka. To pracowite i łagodne pszczoły – mówi pszczelarz Dariusz Łoza.

Na terenie pasieki na początku zamieszkało 7 pszczelich rodzin. Trzy rodziny MPWiK otrzymał od Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, 4 kupiono. Kupiono także nowe ule, podstawy pod ule i sprzęt. Ule ustawiono na specjalnie przygotowanym terenie. Stoją za drewnianym ogrodzeniem na rozległej łące, na której zasiano miododajną gorczycę.

Pszczoły miejskie czują się na terenie ZUW doskonale. Rodziny są na tyle silne, że Dariusz Łoza pozyskał pięć tzw. odkładów, czyli młodych rodzin. Sezon 2021 pasieka zakończy więc z 12 rodzinami pszczelimi.

– Na terenie zakładu posadzono mnóstwo miododajnych krzewów i drzew. Urządzono kwietne łąki. Teren ZUW to około 25 ha, pod którymi znajduje się mnóstwo instalacji, nie wolno więc tam nic budować i dzięki temu terenów zielonych jest pod dostatkiem – tłumaczy Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

– Zrezygnowaliśmy z niskiego koszenia traw, by mogły zakwitać, a pszczoły żeby miały pożytki – dodaje Kazimierz Przerwanek, kierownik ZUW.

W czwartek w pasiece odbyło się kolejne miodobranie. Wziął w nim udział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Miejskie przedsiębiorstwo może się angażować w przedsięwzięcia wzmacniające bioróżnorodność – chwalił MPWiK prezydent Fijołek, który zapowiedział kolejne proekologiczne przedsięwzięcia w Rzeszowie.

– Takich inicjatyw będzie w Rzeszowie więcej – we współpracy z miejskimi wydziałami, spółkami, i we współpracy z aktywistami i organizacjami pozarządowymi, i we współpracy z prywatnymi firmami. W ramach Urban Lab już niedługo powstanie trzmielowisko, stworzone zostały miejskie pierwsze łąki kwietne. Będą kolejne – obiecuje Konrad Fijołek.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama