Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Dobra wiadomość dla społeczników. Z 7,65 mln zł do 10 mln zł zostanie zwiększona pula Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. 

– Budżet nie jest z gumy – mówił nam jeszcze w lutym br. Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, gdy okazało się, że ubiegłoroczne obietnice prezydenta Tadeusza Ferenca o zwiększeniu puli RBO 2020 trzeba jednak odłożyć na półkę. 

Teraz okazuje się, że w RBO 2020 będzie jednak więcej pieniędzy – 10 mln zł, a nie jak dotychczas 7,65 mln zł. – Budżet miasta “żyje”. Raz się zwiększa, raz się zmniejsza. Nigdy nie jest tak, że uchwalony budżet obowiązuje przez cały rok. Praktycznie na każdej sesji Rady Miasta są wprowadzane zmiany – mówi dziś Maciej Chłodnicki.

Tym razem o wprowadzenie zmian w budżecie zawnioskowała doraźna komisja ds. RBO w Radzie Miasta. W czwartek, 9 maja, odbędzie się nadzwyczajna sesja rady, na której ma  być przegłosowana uchwała o zwiększeniu puli RBO 2020. Miejscy urzędnicy mówią, że są na to pieniądze. 

– Z oszczędności poprzetargowych, a także z przesunięć w budżecie, które dokonaliśmy, ponieważ za niektóre rzeczy będziemy płacić dopiero w przyszłym roku – wyjaśnia rzecznik Chłodnicki. W ramach takich przesunięć radni na kwietniowej sesji zgodzili się na „uwolnienie” 53 mln zł na zakup nowych autobusów. Płatności mają być w 2020 roku. 

Do tej pory na I kategorię, która obejmuje budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej przeznaczane było 4 mln zł. Teraz będzie 5 mln zł. W przypadku II kategorii na projekty osiedlowe dotychczas było 2,9 mln zł, teraz 4 mln zł. W III kategorii – projekty o charakterze społecznym, kulturalnym, oświatowym i sportowym – było 600 tys. zł, będzie 1 mln zł. 

Jeśli zaś chodzi o maksymalną wartość jednego zadania to w I i III kategorii one się nie zmienią: odpowiednio 1 mln zł i 50 tys. zł. W przypadku drugiej kategorii wartość jednego projektu wzrośnie o 20 tys. zł – ze 180 tys. do 200 tys. zł.

W puli 4 mln zł w pierwszej kategorii jest też uwzględniony bonus dla osiedla, które najaktywniej włączy się w głosowanie projektów. Bonus w nowej edycji RBO też będzie większy, w tym przypadku o 50 tys. zł – ze 150 tys. do 200 tys. zł. 

Projekty do RBO 2020 będzie można składać od 27 maja do 28 czerwca. Może je zgłaszać 15-osobowa grupa mieszkańców Rzeszowa, nie ma wymogu stałego zameldowania, bez znaczenia jest także wiek. Projekty będą weryfikowane od 1 lipca do 31 lipca br. 31 lipca poznamy listę projektów wytypowanych do głosowania. Będzie tydzień (do 7 sierpnia) na odwołania. 

Głosowanie ma ruszyć 30 sierpnia i potrwa do 10 września. Listę zwycięskich projektów poznamy 20 września. Zgodnie z wcześniejszymi zasadami zgłoszony projekt miasto będzie musiało zrealizować w ciągu jednego roku. – W uzasadnionych przypadkach czas realizacji może zostać wydłużony do dwóch lat – wyjaśnia Wiesław Buż, przewodniczący komisji ds. RB.

Głosowanie na projekty będzie zarówno w formie papierowej, jak i przez internet. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: