Zdjęcie: Materiały CBA

Pięciu przedsiębiorców zatrzymali funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA do śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się m.in. wyłudzeniami podatku VAT. 

O zatrzymaniu przedsiębiorców w czwartek poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z komunikatu Biura wynika, że to kolejne osoby, którym przygotowano zarzuty. Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu tzw. „pustych faktur”.

– Zatrzymane przez CBA osoby w latach 2014-2018 wprowadziły do obrotu faktury VAT dokumentujące fikcyjny obrót towarów na kwotę niemal 5 mln zł – poinformowało CBA. 

Jak udało nam się dowiedzieć, wśród zatrzymanych jest czterech rzeszowskich przedsiębiorców i jeden z Płocka, którzy działają w branżach budowlanej i informatycznej. 

CBA twierdzi, że przedsiębiorcy byli zapewniani o swojej bezkarności przez organizatora wyłudzeń podatkowych, który z kolei miał powiązania z pracownikiem jednego z urzędów skarbowych na terenie Podkarpacia.

Zatrzymani przedsiębiorcy zarzuty usłyszą w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie, która nadzoruje śledztwo prowadzone przez rzeszowskie CBA. – Przedsiębiorcy są do nas sukcesywnie doprowadzani, po zakończeniu czynności z ich udziałem udzielimy więcej informacji – mówi krótko Piotr Marko, rzecznik lubelskiej prokuratury. 

To kolejna – jak twierdzi CBA- odsłona „wielowątkowego” postępowania, w którym zarzuty dotychczas przedstawiono 11 osobom, w tym właścicielowi przedsiębiorstwa, które wystawiało „puste faktury” oraz naczelnikowi urzędu skarbowego w Jarosławiu. Pięć osób przebywa w tymczasowym areszcie.

– Czynności rzeszowskiego CBA trwają, badane są kolejne wątki związane z działalnością przestępczą grupy – poinformowało CBA.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama