Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Do 17 lutego mieszkańcy gminy Boguchwała mogą decydować, czy chcą, by część sołectwa  Racławówka została włączona do Rzeszowa. W poniedziałek ruszają konsultacje społeczne.

Konsultacje społeczne to efekt grudniowej uchwały Rady Miasta Rzeszowa, która zgodziła się na to, by miasto rozpoczęło kolejne starania o poszerzenie swoich granic administracyjnych. Tym razem miasto chce wchłonąć całą gminę Świlcza, a także kilka sołectw:  Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski; Racławówkę z gminy Boguchwała; Zaczernie, Nową Wieś i tereny lotniska w Jasionce z gminy Trzebownisko.

Konsultacje społeczne to część administracyjnej machiny związanej z poszerzeniem granic, o czym ostatecznie w lipcu zdecyduje rząd. Zarówno mieszkańcy Rzeszowa, jak i gmin, do których należą sołectwa, muszą wyrazić opinie na temat poszerzenia granic.  

Pierwsze konsultacje w poniedziałek (13 lutego) rozpoczynają się w podrzeszowskiej Boguchwale, której mieszkańcy będą się wypowiadać na temat przyłączenia do Rzeszowa części Racławówki. Do wyboru będą trzy odpowiedzi: „tak”, „nie” i „wstrzymuje się”. Aby głos był ważny, w kratce należy postawić tylko jeden znak X.

To już kolejne konsultacje społeczne w gminie Boguchwała. Rok temu mieszkańcy decydowali nie tylko o przyszłości Racławówki, ale również Kielanówki. Przeciw przyłączeniu terenów obu sołectw opowiedziało się 2 552 osoby. Za przyłączeniem było 179 osób. Wstrzymało się 79.

Przeciwko włączaniu Racławówki do Rzeszowa protestują władze Boguchwały. „Zdumiewa fakt, że władze Rzeszowa z uporem usiłują od wielu lat forsować ideę budowy silnego miasta kosztem sąsiednich gmin, nie biorąc zupełnie pod uwagę opinii mieszkańców, którzy już w ubiegłym roku sprzeciwili się przyłączeniu części Racławówki, a także Kielanówki do Rzeszowa”- przypomina gmina Boguchwała.

Zdaniem władz Boguchwały dotychczasowe granice „uwzględniają więzi społeczne, gospodarcze, kulturowe i zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych”. Gmina zachęca mieszkańców, by wzięli udział w konsultacjach, które potrwają do 17 lutego.

Ankiety konsultacyjne udostępniono w Urzędzie Miejskim w Boguchwale – Biuro Obsługi Klienta, a także w lokalnych ośrodkach kultury oraz na stronie www.boguchwala.pl. Ankietę można również pobrać TUTAJ.

Wypełnione i podpisane ankiety należy składać w Urzędzie Miejskim w Boguchwale, ul. Doktora Tkaczowa 134 – Biuro Obsługi Klienta, w czasie trwania konsultacji w godzinach pracy urzędu. Dla ankiet wysłanych drogą pocztową liczy się data wpływu do urzędu.

W Rzeszowie konsultacje społeczne na temat poszerzenia granic miasta rozpoczną się 17 lutego i potrwają do 19 marca. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: