Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa
Reklama

Tomasz Kamiński został nowym przewodniczącym proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa. Zastąpił na tym stanowisku Konrada Fijołka. 

Wybór nowego szefa Rozwoju Rzeszowa w Radzie Miasta Rzeszowa był konieczny po tym, gdy czerwcowe przedterminowe wybory prezydenckie wygrał Konrad Fijołek, dotychczasowy lider RR.  

Po ostatniej sesji rady zebrał się klub Rozwój Rzeszowa, który na nowego przewodniczącego wybrał Tomasza Kamińskiego, bliskiego współpracownika Konrada Fijołka. Kamiński należy do jednych z najbardziej zaufanych ludzi Fijołka. 

Szerokie konsultacje uchwał 

42-letni Tomasz Kamiński w Radzie Miasta zasiada od 2018 roku. Wcześniej w latach 2007-2015 był posłem SLD, w przeszłości był też szefem podkarpackich struktur SLD, do rady miasta dostawał się także w 2002 i 2006 roku.

Rozwój Rzeszowa to najliczniejszy klub w Radzie Miasta Rzeszowa. W przeszłości był politycznym zapleczem byłego już prezydenta Tadeusza Ferenca, teraz jest Konrada Fijołka. W 27-osobowej aktualnie radzie Rozwój Rzeszowa ma 13 radnych, koalicję tworzy z PO.

Platforma Obywatelska w radze miasta po czerwcowych wyborach osłabiła się. Miała czterech radnych, wiceprezydentem Rzeszowa została Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO. W jej miejsce do rady wejdzie Mateusz Maciejczyk, ale klubu Platformy nie zasili.

Maciejczyk należy do PSL, ma być radnym niezrzeszonym, podobnie jak Anna Skiba, która zastąpiła Konrada Fijołka. Skiba jest w Ruchu Szymona Hołowni. – Mateusza Maciejczyka i Annę Skibę będę namawiał, by wstąpili do naszego klubu – zapowiada Tomasz Kamiński. 

On sam deklaruje, że jako nowy lider Rozwoju Rzeszowa będzie chciał, aby najważniejsze projekty uchwał, które wyjdą z ich inicjatywy, były wcześniej społecznie konsultowane. – Z radami osiedli, organizacjami pozarządowymi, społecznikami – mówi radny Kamiński. 

Uzupełnić braki w prezydium 

Do rozstrzygnięcia zostaje jeszcze kwestia prezydium rady miasta. Po wyborach prezydenckich jest ono obecnie 2-osobowe: przewodniczącym jest Andrzej Dec (PO), wiceprzewodniczącym Waldemar Szumny (PiS), drugim zastępcą był Konrad Fijołek.

Rozwój Rzeszowa prawdopodobnie na sierpniowej sesji wystąpi o uzupełnienie składu prezydium o dwie osoby. Dlaczego o dwie? Bo w 2019 roku do Sejmu wybrano Wiesława Buża, który był jednym z trzech wiceprzewodniczących. Potem składu nie uzupełniono.

– Na te dwa stanowiska będziemy rekomendować dwóch przedstawicieli z naszego klubu – wyjaśnia Tomasz Kamiński. O nazwiskach nie chce on mówić, ale wydaje się niemal pewne, że jedno z dwóch wolnych miejsc w prezydium przypadnie właśnie Kamińskiemu. 

– Może będą też zmiany w komisjach, może niektóre będziemy też łączyć – przewiduje lider Rozwoju Rzeszowa. Zmiana szefa rady miasta raczej nie nastąpi, choć w 2018 roku RR ustalał z PO, że w drugiej połowie kadencji rady zamienią się stanowiskami. 

– O tym również będziemy rozmawiali z naszym koalicjantem. Półmetek obecnej kadencji dobiegł końca. To dobry czas na analizy – uważa Tomasz Kamiński.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama