Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu w środku Wiesław Buż
Reklama

– To sprzeczne z interesem partii i demokratycznymi zasadami funkcjonowania Nowej Lewicy – uważa Podkarpacka Rada Wojewódzka NL. Domaga się ona przywrócenia Wiesława Buża w prawach członka partii.

Rzeszowski poseł Nowej Lewicy i lider regionalnych struktur partii Wiesław Buż był jednym z sześciu parlamentarzystów NL, którzy w sobotę zostali zawieszeni w prawach członka ugrupowania przez jego przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego.

Buż znalazł się wśród buntowników, kwestionujących zrealizowany ostatecznie plan przez zarząd krajowy partii utworzenia w Nowej Lewicy dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Buntownikom odebrano prawo głosowania podczas posiedzenia zarządu NL.

Nie niszczyć współpracowników

We wtorek na zawieszenie parlamentarzystów zareagowała Podkarpacka Rada Wojewódzka Nowej Lewicy, która przyjęła trzy uchwały mające związek z sobotnimi wydarzeniami, o czym w środę poinformował nas Gabriel Zajdel, sekretarz Podkarpackiej RW NL. 

Najważniejsza jest pierwsza uchwała. Czytamy w niej, że Rada negatywnie ocenia „bezpodstawne zawieszenie” wszystkich sześciu parlamentarzystów Nowej Lewicy, w tym wspomnianego posła Wiesława Buża i żąda natychmiastowego anulowania tej decyzji.

„Jest sprzeczna z interesem partii i demokratycznymi zasadami funkcjonowania Nowej Lewicy” – czytamy w uchwale Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej NL. Rada negatywnie też oceniła postawę członków zarządu NL, którzy nie zablokowali zawieszenia Wiesława Buża. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Przewodniczący winien stać na straży Statutu, realizować uchwały i stanowiska Rady Krajowej, rozmawiać z każdym, kto ma inną wizję działalności socjaldemokratycznej partii i nie powinien niszczyć swoich bliskich współpracowników w gronie zarządu krajowego” – czytamy dalej w uchwale Podkarpackiej RW Nowej Lewicy. 

Kuriozalne zawieszenie 

W drugiej uchwale RW NL udzieliła rekomendacji członkom Rady Krajowej, którzy reprezentują podkarpackie struktury partii, do zwołania posiedzenia Rady Krajowej NL. W trzeciej uchwale Podkarpacka RW NL zdecydowała, że na czas zawieszenia Wiesława Buża władzę w strukturach będą pełnili jej wiceprzewodniczący i zarząd Rady Wojewódzkiej.

Pod uchwałami podpisali się: Gabriel Zajdel, Stanisław Skawiński, Jerzy Filipek, Marek Kuźmicz i Stanisław Szałajko. – Zawieszenie Wiesława Buża jest kuriozalne. Na bieżąco realizowaliśmy wszystkie działania i zalecenia Rady Krajowej i zarządu Nowej Lewicy. Mamy nadzieję, że Wiesław Buż zostanie odwieszony – mówi nam Gabriel Zajdel. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama