11. miejsce zajął Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w najnowszym rankingu prezydentów polskich miast. Opracował go tygodnik „Newsweek”.

Ferenc zanotował duży spadek w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem „Newsweeka”. W 2015 r. był najlepszy, w tym roku spadł na 11. miejsce. Najlepszym prezydentem polskich miast okazał się Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który w tamtym roku był na piątym miejscu.

Tadeusz Ferenc nie jest jedynym prezydentem z Podkarpacia, który znalazł się w finałowej „15”. Na piątym miejscu w rankingu uplasował się Robert Choma, prezydent Przemyśla, rządzący miastem od 14 lat.

W rankingu, który powstał na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich prezydentów polskich miast, specjalnie została pominięta Warszawa.

Opracowanie rankingu wzmocniono punktami kapituły, którą tworzyli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dyrektor biura Związku Miast Polskich dr Andrzej Porawski oraz sekretarz redakcji „Newsweeka” Ryszard Holzer.

Kapituła brała pod uwagę m.in. umiejętności pozyskiwania funduszy unijnych, zdolności przywódcze prezydentów oraz dbałość o budżety swoich miast.

„Newsweek” przypomina, że Tadeusz Ferenc (SLD) rządzi Rzeszowem od 2002 r. (czwartą kadencję). „Przeciwnicy zarzucają mu, że nie słucha krytyki i rządzi twardą ręką. Jednak jest skuteczny; za jego czasów budżet miasta przekroczył miliard złotych” – podaje tygodnik.

„Newsweek” napisał, że Ferenc inspiracji do inwestycji szuka poza Polską. Tygodnik przypomina, że w Dubaju podpatrzono klimatyzowane przystanki autobusowe. W Rzeszowie dodatkowo ogrzewają one pasażerów. W Szanghaju z kolei Tadeusz Ferenc zobaczył okrągłą kładkę. Podobną wybudowano w Rzeszowie nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego z ul. Grunwaldzką.

Tygodnik zauważa także, że Ferenc dwukrotnie próbował się dostać do Senatu. To mu się nie udało.

„Ale mimo 76 lat nie myśli o emeryturze. Co roku odwiedza wszystkie osiedla i spotyka się z mieszkańcami. Potrafi zadzwonić do współpracowników o godzinie 24, gdy podczas nocnych samochodowych objazdów miasta widzi, że coś jest nie tak. Żyje Rzeszowem i tego samego wymaga od podwładnych” – napisał „Newsweek” o Tadeuszu Ferencu.

Ranking prezydentów miast

1. Sopot. Jacek Karnowski

2. Nowa Sól. Wadim Tyszkiewicz

3. Gliwice. Zygmunt Frankiewicz

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

4. Inowrocław. Ryszard Brejza

5. Przemyśl. Robert Choma

6. Ex aequo: Dąbrowa Górnicza – Zbigniew Podraza i Wałbrzych – Roman Szełemej

8. Ex aequo: Tychy – Andrzej Dziuba i Kołobrzeg – Janusz Gromek

10. Grudziądz. Robert Malinowski

11. Rzeszów. Tadeusz Ferenc

12. Gdynia. Wojciech Szczurek

13. Słupsk. Robert Biedroń

14. Ełk. Tomasz Andrukiewicz

15. Świnoujście. Janusz Żmurkiewicz

Więcej o rankingu „Newsweeka” możecie przeczytać TUTAJ.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama