Zdjęcie: Archiwum

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie to najlepsze liceum na Podkarpaciu – tak wynika z najnowszego rankingu portalu edukacyjnego Perspektywy. 

Portal Perspektywy po raz 20. przygotował ogólnopolski ranking liceów i technikum. W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 2195 liceów ogólnokształcących i 1744 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2017 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad.  Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję – wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Kryteria rankingu Liceów 2018 to: sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria rankingu Techników 2018 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Jeśli chodzi o rzeszowskie licea tych w rankingu znalazło się cztery z dziewięciu. Najlepsze okazało się LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, które zajęło 26. miejsce. Na 102 pozycji uplasowało się II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, na 241 – IV LO im. Mikołaja Kopernika, a na 343 – I LO im. ks. St. Konarskiego.

Jeśli zaś chodzi o technika, to w rankingu uwzględniono trzy z ośmiu, a są to na 125. miejscu Technikum nr 6 w ZS Elektronicznych, 161 – Technikum nr 5 ZSE im. Marii Skłodowskiej-Curie. Na 288 uplasowało się Technikum nr 1 w ZS nr 1 im. A. Towarnickiego.

Perspektywy przygotowały również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników). Najlepszymi na Podkarpaciu okazali się odpowiednio LO „Prezentek” w Rzeszowie oraz Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w  Krośnie (6. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu).

W skali ogólnopolskiej najlepszym liceum ogólnokształcącym zostało XIII LO w Szczecinie, a najlepszym technikum wybrano Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama