Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski daleko w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023.

24. ranking przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. To jeden z najbardziej rozbudowanych i transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie.

Ranking jest tworzony przede wszystkim dla maturzystów, by ułatwić im wybór kierunku studiów i uczelni.

– Ale ranking to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”. 

Najlepszymi polskimi uczelniami w najnowszym rankingu „Perspektywy 2023” są ex aequo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo zajmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Najlepszą uczelnią niepubliczną jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. najlepszą publiczną uczelnią zawodową. Najlepsze studia w Polsce prowadzi Uniwersytet Warszawski (aż 22 kierunki). Za nim jest Politechnika Warszawska (15 kierunków) i UJ (11 kierunków).

W rankingu uczelni akademickich ujęto dwie z Rzeszowa. Politechnika Rzeszowska zajmuje miejsca 54-61. W poprzednim rankingu była na miejscach 52-60. Uniwersytet Rzeszowski z kolei jest na miejscach 62-70, rok temu był na miejscach 61-70. PRz odniosła się do swojego miejsca w rankingu, zapewniając, że go nie lekceważy.

– Ale znamy niezliczoną ilość wyznaczników jakości szkół wyższych. Miło nam, że zajmujemy najlepsze miejsce w regionie, ale nie to nas motywuje do dalszej pracy. Motywuje nas rozwój kształcenia, badań i nauki, współpracy międzynarodowej oraz współpracy PRz z otoczeniem gospodarczym – skomentowała uczelnia na Facebooku. 

Dodała, że dla niej zdecydowanie cenniejsze są rankingi międzynarodowe. 

W rankingu uczelni zawodowych (ujęto w nim 14 uczelnie) są dwie z Podkarpacia: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu (8. miejsce) i Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie (9. miejsce).  

Pełne wyniki rankingu „Perspektywy 2023” są na stronie ranking.perspektywy.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama