Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów znów wysoko w kolejnym rankingu. Zrobił największy skok rozwojowy w Polsce, ma najlepsze perspektywy na przyszłość. Tradycyjnie już bije inne miasta pod względem czystości.

Ogólnopolską ankietę przeprowadziła „Gazeta Wyborcza” wspólnie z Radiem TOK FM. Na ich zlecenie ankieterzy zapytali mieszkańców Rzeszowa o komunikację, inwestycje, ocenę oferty kulturalnej i edukacyjnej, a także czystość i zieleń w mieście.

Jak pochwalił się Urząd Miasta w Rzeszowie, na pytanie, które z miast najbardziej rozwinęło się w ciągu ostatnich 10 lat – aż 53 proc. ankietowanych uznało, że największy skok rozwojowy w Polsce zrobił Rzeszów.

– Na drugim miejscu znalazł się Wrocław, trzeci jest Kraków. Poza podium znalazły się m.in. takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin, Toruń czy Gdynia – poinformował ratusz. 

Urząd przypomina, że identyczne pytanie zostało zadane mieszkańcom 10 lat temu, podczas pierwszej edycji Przystanku Rzeszów. Wówczas stolica Podkarpacia zajęła ósme miejsce wśród 44 największych polskich miast.

„Widzę w wyobraźni kolejne inwestycje w mieście – piękne, wysokie budynki w Olszynkach, przy al. Kopisto, przy Powstańców Warszawy, nowe miejsca pracy” – powiedział „Wyborczej” Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

W ramach badania mieszkańcy zostali zapytani także o to, które z dużych polskich miast ma najlepsze perspektywy na przyszłość. W tym przypadku Rzeszów także okazał się bezkonkurencyjny. – 46 proc. ankietowanych wskazało, że perspektywy stolicy Podkarpacia są najlepsze. Drugie miejsce zajęła Warszawa, trzecie Wrocław – podał rzeszowski magistrat.

Rzeszów został również wysoko oceniony (3. miejsce), jeśli chodzi o wygląd miasta. Za najładniejsze miasto w Polsce uczestnicy badań uznali Kraków, tuż za nim znalazły się Wrocław i Rzeszów. Wśród dużych polskich miast Rzeszów wyróżnia się czystością, o czym jest przekonanych 100 proc. biorących udział w badaniach.

Mieszkańcy zapytani, „czy Rzeszów jest zielonym miastem” – 94 proc. ankietowanych uważa, że stolica Podkarpacia jest miastem zieleni.

– Studenci zapytani o najlepsze miasto do życia w Polsce wyliczają: Warszawę, Wrocław i Rzeszów, który jest w sam raz – nie za duży, nie za mały, czysty, ładny, z bardzo dobrymi drogami i ciągle pojawiającymi się nowinkami typu np. ogrzewane przystanki – chwali się Urząd Miasta w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama