Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Stolica Podkarpacia znów wysoko w ogólnopolskich rankingach. Tym razem Rzeszów nie miał sobie równych w rankingu opracowanym przez Związek Powiatów Polskich w kategorii „Miasta na prawach powiatu”.

Rzeszów kolejny raz  zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu  gmin i powiatów w kategorii „Miasta na prawach powiatu”. To uprawnia stolicę Podkarpacia do posługiwania się tytułem „Dobry Polski Samorząd 2017”.

Ranking opracowuje Związek Powiatów Polskich. Jest on podzielony na sześć kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Rzeszów w swojej kategorii okazał się najlepszy. Za stolicą Podkarpacia uplasował się Nowy Sącz i Legnica. W pierwszej dziesiątce znalazły się takie miasta, jak: Kalisz, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Chełm, Jelenia Góra, Słupsk i Piotrków Trybunalski.

Kondycję samorządów oceniali eksperci Związku Powiatów Polski. Brali pod uwagę działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; współpracę krajową i międzynarodową, działania promocyjne, czy promocję rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Ranking aktualizowany jest bieżąco przez ekspertów przez internet i trwa na okrągło – przez cały rok. Mieszkańcy mogą do niego zgłaszać zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy.

Po weryfikacji są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP. Tytuł „Dobry Polski Samorząd” otrzymuje lider rankingu na koniec roku, którym właśnie może się pochwalić Rzeszów. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama