Reklama

„Tylko wolna biała Europa. Stop multikulti” – o takiej rasistowskiej treści baner ktoś powiesił na ogrodzeniu stadionu Resovii Rzeszów. Po interwencji dziennikarzy baner zdjęto.

O rasistowskim transparencie w czwartek (17 września) poinformowały „Aktualności” TVP Rzeszów.

Na razie nie wiadomo, kiedy baner został powieszony. Treść nawiązuje do ostatnich wydarzeń związanych z falą uchodźców z Syrii, którzy próbują się dostać do Europy. Nieznana jest jeszcze liczba uchodźców, którzy mieliby trafić do Polski.

Przeciwko sprowadzaniu Syryjczyków do Polski protestują w naszym kraju środowiska narodowe i nacjonalistyczne. Także politycy, głównie związani z prawicą, nakręcają spiralę nienawiści do uchodźców.

Rasistowska treść i krzyże celtyckie

W Rzeszowie mamy pierwszy przykład rasistowskiego nastawienia do imigrantów. Dziennikarze TVP Rzeszów dostali informacje, że baner z napisem „Tylko wolna biała Europa. Stop multkulti” wisi na ogrodzeniu stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego.

Na banerze były także krzyże celtyckie, które wykorzystywane są przez organizacje faszystowskie.

„To nie świadczy dobrze o naszym mieście. Nie można się w nim czuć bezpiecznie” – mówili dziennikarzom mieszkańcy, którzy widzieli baner.

„Po pierwsze musi się o tym dowiedzieć administracja. Będę musiał to zgłosić” – powiedział „Aktualnościom” konserwator stadionu, zapytany przez dziennikarzy, kiedy z ogrodzenia zniknie rasistowski baner.

Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovii Rzeszów, był zaskoczony, że taki transparent wywieszono na ogrodzeniu stadionu.

„To jest jakiś przejaw nienormalnego zachowania się ludzi, którzy wykorzystują nasze obiekty do takich rasistowskich zachowań. Natychmiast wydam polecenie, żeby ten baner ściągnięto” – zapewniał Bentkowski w rozmowie z „Aktualnościami”.

I tak się stało. Niedługo po interwencji dziennikarzy TVP Rzeszów transparent z ogrodzenia zdjęto. Cały materiał w „Aktualnościach” możecie zobaczyć TUTAJ.

26 września manifestacja

Ale rzeszowskich przykładów na niechęć wobec uchodźców może być znacznie więcej. 26 września przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie przy ul. Grunwaldzkiej o godz. 16:00 odbędzie się manifestacja pod hasłem „Stop imigrantom”. Protest organizuje Młodzież Wszechpolska.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama