Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Ratusz będzie sprawdzał, czy taksówki mają naklejki z numerem i herbem Rzeszowa. Urzędnicy zastanawiają się, jak ukarać tych, którzy ich nie mają. 

Rada Miasta Rzeszowa jeszcze w lutych podjęła uchwałę, która nakłada na taksówkarzy obowiązek zamieszczenia naklejki z herbem Rzeszowa i numerem taksówki. Znaczek ma mieć 22 cm długości i 15 cm szerokości i być przyklejony na przednich drzwiach po prawej i lewej stronie. Taksówkarz sam musi sobie znaleźć miejsce, gdzie zostanie przygotowana dla niego specjalna naklejka. Po jego stronie leży też koszt jej wyprodukowania. 

Teraz przyszedł czas na sprawdzenie, czy taksówkarze do nowych zasad się dostosowali. – Pod koniec czerwca planujemy kontrolę, by sprawdzić, czy licencjonowani taksówkarze mają naklejki – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

A co jeśli naklejek nie będą mieć? – Obecnie prawnicy pracują nad prawnym rozstrzygnięciem tej kwestii. Prawdopodobnie będą to upomnienia – tłumaczy rzecznik Chłodnicki. 

Pomysł na ujednolicenie rzeszowskich taksówek pojawił się pięć lat temu, gdy miasto  kupowało 80 nowych autobusów. Wówczas zaproponowano, aby taksówki zostały przemalowane na kolor autobusów, czyli srebrny. 

Na to jednak nie chcieli się zgodzić taksówkarze, bo koszt przemalowania samochodu oscylował w granicach 5 tys. Ratusz do przemalowywania taksówek nie mógł się dorzucić, ponieważ nie miał takich prawnych możliwości. Dlatego zdecydowano się na naklejki, które wiążą się z niewielkim wydatkiem. 

– Dla nas naklejka to nie problem. Większość naszych taksówkarzy już od dawna ją ma zgodną z obowiązującym wzorem. Standardem w naszym umowach korporacyjnych jest jednolite oklejenie pojazdu w skład którego wchodzi także znaczek z numerem taksówki i herbem Rzeszowa – mówi Wiesław Buż, szef sieci taksówkarskiej Radio Taxi.  

– Dla nas to niewielki koszt. Wyprodukowanie naklejki to też nie problem, ponieważ współpracujemy na stałe z firmą, która nam produkuje oklejenia – dodaje. 

Obecnie w Rzeszowie jest wydanych 625 licencji taksówkarskich. Miasto szacuje, że po ulicach na stałe jeździ nieco ponad połowa taksówkarzy.  

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.