Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Do 30 września br. wykonana zostanie konstrukcja dachu oraz przykrycie obiektu – zapowiada Urząd Miasta Rzeszowa. Przebudowany basen przy ulicy Matuszczaka ma być gotowy w maju 2022 roku. 

Przebudowę basenu wznowiono na początku grudnia ubiegłego roku. Za realizację inwestycji odpowiada krakowski Texom. Zastąpił firmy Karpat-Bud i Best Constructions, które miasto wyrzuciło z placu budowy, bo nie mogło się z nim dogadać w sprawie zmian w projekcie inwestycji. Poprzedni wykonawcy pozostawali po sobie tylko górę gruzu.

Texom zajmuje się dokończeniem budowy. Inwestycja pochłonie prawie 26 mln zł, w połowie ma być sfinansowana z rządowych pieniędzy. 12,5 mln zł w czerwcu obiecał prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, gdy był w Rzeszowie w trakcie kampanii wyborczej na prezydenta miasta. 

Treningi przed olimpiadami 

Jak poinformował w piątek Urząd Miasta Rzeszowa, budowa basenu przebiega w dobrym tempie. Niecka basenowa została już zabetonowana, trwają roboty żelbetowe ścian i słupów oraz stropów. Do 30 września tego roku wykonana zostanie konstrukcja dachu i przykrycie obiektu. Zakończenie inwestycji zaplanowano na maj 2022 roku (3-letnie opóźnienie).

Miasto przypomina, że basen będzie pełnił funkcję rekreacyjną, będzie także miejscem, w którym będą się odbywały zawody i treningi skoczków do wody. 

Basen ma się stać Centrum Przygotowań Olimpijskich. Po przebudowie pływalnia ma mieć 29 m długości i 25 m szerokości, nieckę od 1,8 m do 5 m głębokości. Na pływalni zaplanowano wieże (1 m, 5 m, 7,5 m i 10 m) i trampoliny o wysokości 1 m i 3 m, po obu stronach siedem wież dla sędziów.

– To jedna z największych inwestycji, które są obecnie prowadzone w Rzeszowie. Nowy basen będzie stanowił centrum przygotowań kadry narodowej seniorów oraz juniorów w skokach do wody na przyrządach spełniających wymagania olimpijskie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

6 torów i „suchy” basen 

Obiekt będzie spełniał zasady FINA (Światowa Federacja Pływacka) obowiązujące podczas zawodów w skokach do wody. Na pływalni możliwe będzie także szkolenie najmłodszych zawodników. Niecka będzie wyposażona w system spieniania wody oraz zraszania lustra wody, a także system lonż umożliwiający wykonywanie ewolucji przy asekuracji.

Przy niecce będzie profesjonalna sala gimnastyczna z siłownią do „suchych” treningów, wyposażona w „suchy” basen, komplet trampolin, batuty i system video-odtwarzania – wszystko zgodnie z wymaganiami FINA  oraz siłownie do treningu kardio.

Przewidziano też 6 torów pływackich. Na basenie będzie możliwa nauka nurkowania, pływania synchronicznego oraz gra w piłkę wodną. Basen będzie miał profesjonalne zaplecze: szatnie, saunę, trybunę, strefę dla prasy z salą konferencyjną i pomieszczenia dla ratowników. Przy basenie powstanie parking z 50 miejscami postojowymi.

Zdjęcie: Materiały ZKS Stal Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama