Zdjęcie: Facebook.com / Rzeszów - Stolica Innowacji

– To bardzo bezpieczny samochód, bardzo komfortowy, bardzo cichutki. Doskonała  jazda -zachwalał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, dwa nowe służbowe elektryczne Renault Kangoo Z.E.

Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami do Rzeszowa przyjechały dwa elektryczne Renault Kangoo Z.E., które od poniedziałku służą miejskim urzędnikom. Pojazdy wraz z ładowarkami dostarczyło Auto Spektrum z Krakowa za 353 tys. zł. Pierwszą jazdę nowym samochodem po rzeszowskim Rynku zaliczył Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – To bardzo bezpieczny samochód, bardzo komfortowy, bardzo cichutki. Doskonała jazda -zachwalał prezydent.

– Samochody kupiliśmy w ramach rządowego programu związanego z elektromobilnością [zobowiązuje on samorządy do tego, aby do 2025 roku 30 proc. taboru było elektryczne – przyp. red.], ponieważ staramy się zachować ekologię i nie zatruwać powietrza – dodawał.

Zdaniem miejskich urzędników elektryczne pojazdy to oszczędność, nawet 60 groszy na kilometrze, gdy porównamy je z pojazdami spalinowymi, oraz poprawa jakości powietrza.  

Nowe pojazdy będą wykorzystywane przez miejskich urzędników do jazdy po mieście. – Będą służyły np. dla inspektorów budowlanych, rozwożenia listów, przesyłek, przewozu urządzeń do naprawy. Urząd to mnóstwo wydziałów i spraw, które trzeba załatwiać na bieżąco – wyjaśnia Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Nowe Renault Kangoo jest pięciodrzwiowe, pięcioosobowe, z dużą przestrzenią ładunkową (nawet do 650 kg). Ponadto, pojazd jest wyposażony w klimatyzację, elektryczne szyby, aluminiowe felgi, opony ze specjalnym bieżnikiem oszczędzającym energię oraz kabel, który będzie można podłączyć zarówno do ładowarek szybkiego ładowania (w Rzeszowie jest ich pięć o czym pisaliśmy TUTAJ) i wolnego ładowania w domowym gniazdku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Samochód na jednym pełnym ładowaniu może przejechać ponad 200 km. Maksymalna prędkość auta to ponad 130 km/h. Ekonomiczną jazdę zagwarantuje jazda z prędkością od 50 do 70 km/h.  

Kangoo Z.E. ma baterię o pojemności 33 kWh. Szybkie ładowanie na e-stacji trwa około 3-4 godzin. Wówczas bateria jest naładowana w 70 procentach. Pełne ładowanie trwa od 6 do 12 godzin. Będą dwa sposoby: na e-stacji, wówczas bateria na naładowanie potrzebuje 6-8 godzin, a w przypadku podłączenia do domowego gniazdka, trzeba poczekać do 13 godzin.

 – Samochód odzyskuje także trochę energii przy hamowaniu. Na baterie dajemy 5-letnią gwarancję lub do 100 tys. km. Jeśli będzie się dbało o samochód, bateria powinna służyć długo – zapewnia Przemysław Sychta, specjalista ds. sprzedaży z Auto Spektrum.

Zdjęcie: Facebook.com / Rzeszów – Stolica Innowacji

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama