Pierwsza ładowarka od PGE Nowa Energia już jest. Kiedy będą następne?

0

Jedna już jest, kolejna ma być do końca tygodnia, a następne trzy do 2019 roku. Ładowarki do e-samochodów w Rzeszowie stawia PGE Nowa Energia. 

 

Od czwartku mieszkańcy Rzeszowa mogą korzystać z pierwszej z pięciu ładowarek, które PGE Nowa Energia w lipcu br. obiecała postawić na terenie miasta. Stanęła ona na parkingu przy hali Podpromie.

– Tę lokalizację wybraliśmy z uwagi na to, że znajduje się tam bezpłatny ogólnodostępny parking, więc mieszkańcy mogą przyjechać i swobodnie naładować samochód. Lokalizacja jest o tyle dogodna, że z ładowarek będą mogli skorzystać także kibice, którzy przyjeżdżają specjalnie do Rzeszowa na mecz – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Kolejna ładowarka do końca tego tygodnia ma się pojawić na parkingu przy ul. Krzyżanowskiego. – Pozostałe trzy będą się systematycznie pojawiać na terenie naszego miasta. Cały montaż zakończy się najprawdopodobniej początkiem przyszłego roku – zapowiada wiceprezydent Ustrobiński.

Ładowarki mają pojawić się jeszcze na parkingu przy „Elektromontażu”, na ul. Słowackiego przy ratuszu oraz przy basenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Pułaskiego . 

Koszt dostawy i montażu ładowarek leży po stronie PGE NE. Miasto pod inwestycję wydzierżawiło jedynie teren. Na montaż ładowarek PGE wyda 1 mln zł i to ona będzie czerpała zyski z pobieranej energii. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ nie ma określonego cennika.

– Pierwsze pół roku mieszkańcy Rzeszowa będą mogli ładować samochód bezpłatnie – wyjaśnia Ustrobiński.

Po zakończeniu promocji cenę prądu ma określać m.in. ustawa taryfowa, której Sejm wciąż nie uchwalił, według której ładowanie samochodów będzie rozliczane. Wiadomo, że nie będzie to taryfa, według której rozliczamy np. zużycie prądu w domu. 

Do rzeszowskich ładowarek jednocześnie będzie można podpiąć dwa samochody. W planach jest jednak rozbudowa stanowiska do trzech miejsc.  Samochody ładowane prądem o mocy 25 kWh od godziny do dwóch w zależności od pojemności akumulatora.

W Polsce jest zarejestrowanych ok. 2 tys. samochodów elektrycznych, w Rzeszowie ok. 20. Nowe miejskie ładowarki dołączą do tych, które już są w mieście przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, galeriach handlowych Millenium Hall i Plaza.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama