Zdjęcie: Patrycja Mazur / Rzeszów News
Reklama

Około 800 tys. zł ma kosztować specjalny endoskop z głowicą USG, który będzie „zaglądał” do przewodu pokarmowego pacjentów Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Pieniądze na sprzęt przekaże ratusz. 

Endoskop z głowicą USG służy do zobrazowania ściany przewodu pokarmowego i narządów przylegających m.in. do przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz do prowadzenia nowoczesnej diagnostyki nazywanej endosonografią – w skrócie EUS.

Endosonografia jest bardzo ważna w diagnostyce przewlekłych zapaleń trzustki, torbieli oraz raka w początkowym stadium zaawansowania. Umożliwia wykrywanie nawet małych zmian ogniskowych w trzustce. Metoda EUS pozwala także diagnozować dolegliwości w obrębie dróg żółciowych, ocenić guzy ściany żołądka i przełyku. Przy pomocy endoskopu z głowicą USG można również wykonywać m.in. drenaż torbieli trzustki, czy dróg żółciowych,

– Zabiegi te obecnie wykonujemy metodą klasyczną. Endoskop z głowicą USG pozwoli wykonywać je w sposób małoinwazyjny. Dzięki wkładaniu rurki do przełyku nie musimy wykonywać cięć zewnętrznych, a co za tym idzie, pacjent po zabiegu wraca szybciej do zdrowia – mówi w rozmowie z Rzeszów News Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej.

Zabiegi przy pomocy endoskopu z USG w Szpitalu Miejskim będzie wykonywało dwóch lekarzy, którzy obecnie szkolą się główne za granicą. Ich ścieżka kształcenia zakłada, że do mikrooperacji będą mogli przystępować po około roku do dwóch lat od momentu, w którym urządzenie pojawi się w placówce przy ul. Rycerskiej.

– Na początku lekarze będą obrazować narządy i prowadzić diagnostykę. Zabiegi są dla zaawansowanych – wyjaśnia Materna.

Póki co z endoskopu z USG w stolicy Podkarpacia można korzystać w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Szopena w klinice gastroenterologii. Za około trzy miesiące taka możliwość ma się pojawić również na oddziale chirurgii ogólnej w Szpitalu Miejskim. Zakup sprzętu jest częścią polityki placówki, która chce wykonywać jak najwięcej operacji małoinwazyjnych, a endoskop z USG właśnie temu się przysłuży.

Sprzęt, który ma trafić na ul. Rycerską, kosztuje około 800 tys. zł. Pieniądze przekaże Urząd Miasta w Rzeszowie. – To nasz szpital. Chcemy usprawniać jego wyposażenie – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Na jego polecenie zostanie przygotowany projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Miasta o przekazaniu pieniędzy na zakup urządzenia. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama