Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Ok. 60 tys. zł planuje wydać ratusz na zasadzenie nowej akacji na rzeszowskim Rynku. Ogłoszono trzecie zapytanie ofertowe. 

W lipcu kilkudziesięcioletnia akacja, która rosła przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku, została uszkodzona przez wichurę.

Miasto wykonało wówczas ekspertyzę. Wykazała ona, że drzewo przegniło do rdzenia. O jego usunięciu ze względów bezpieczeństwa zdecydował prezydent Konrad Fijołek – o wycince informowaliśmy TUTAJ

Także w lipcu urzędnicy deklarowali, że na miejscu wyciętego drzewa posadzi nowe. – Pracujemy nad pozyskaniem sadzonki. Znaleźliśmy szkółkę, która oferuje sadzonki tego samego gatunku, czyli akacji umbraculifera – twierdziła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Za mały budżet

Ratusz rzeczywiście szuka firmy, która przygotuje sadzonkę o wysokości do 4 m i z pniem o maksymalnym obwodzie 60 cm. Wykonawca miałby jednak nie tylko zasadzić akację, lecz także wykonać specjalny system nawadniania i napowietrzania.

– Jak dotąd, ogłosiliśmy trzy zapytania ofertowe. Pierwsze dwa znacznie przewyższały nasze możliwości – mówi Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Ratusz planuje wydać na nasadzenie ok. 60 tys. zł. Tymczasem firmy, które odpowiedziały na pytania ofertowe, szacowały koszty na ponad 100 tys. zł. 

– Trzecie zapytanie jest w toku. Na oferty czekamy do końca tygodnia. Jeżeli pojawi się odpowiednia, drzewo zostanie zasadzone w listopadzie. W tym samym miejscu, gdzie rosła poprzednia akacja – przekazuje Chłodnicki.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama