Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Miało być skrzyżowanie dwupoziomowe, będzie najprawdopodobniej tunel pod rondem Pobitno w Rzeszowie. Ratusz zdecydował się na taki wariant z przyczyn technicznych. Teraz szuka firmy, która zaprojektuje inwestycję. 

Od kilku lat mówi się o tym, że rondo Pobitno jest jednym z najbardziej zakorkowanych węzłów komunikacyjnych w mieście. Każdego dnia w ciągu doby pokonuje je około 70 tys. kierowców. Miasto widząc ten problem, jeszcze podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej, ogłosiło, że chce budować w mieście tunele m.in. właśnie przy rondzie Pobitno.

Później mowa była o rondzie dwupoziomowym, które miało biec od ronda Kuronia w kierunku skarbca Narodowego Banku Polskiego na al. Armii Krajowej. Ta koncepcja jednak nie wejdzie w życie.

– Analizowaliśmy różne rozwiązania techniczne i okazało się, że rondo dwupoziomowe nie sprawdzi się w tym miejscu. Kierowcy z drugiego poziomu z jednej strony zaglądaliby ludziom do okien pobliskich bloków, a z drugiej mieliby mało przyjemny widok na cmentarz. Dlatego zdecydowaliśmy się na tunel – słyszymy w Miejskim Zarządzie Dróg w Rzeszowie.

Przed przygotowaniem dokładnego projektu trudno mówić o szczegółach inwestycji. Na dziś, według wstępnych planów, możemy spodziewać się, że wjazd do tunelu rozpocznie się mniej więcej na al. Armii Krajowej na wysokości wjazdu na parking Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, a wyjazd obok bocznej bramy  cmentarza Pobitno.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

MZD nie jest w stanie bez projektu określić jakiej długości może być planowany tunel. – To zależy od tego, co znajdziemy pod ziemią – słyszymy w MZD. W ramach prowadzonych prac zostanie także usunięty maszt, który stoi na środku ronda. Powstaną też nowe 2-metrowe chodniki i 3,5-metrowe ciągi pieszo-rowerowe.

Miasto na przygotowanie projektu przygotowało 350 tys. zł. Jeśli ogłoszony początkiem marca przetarg uda się szybko rozstrzygnąć, to w przeciągu roku powinna powstać niezbędna dokumentacja. Urzędnicy przewidują także, że do tego czasu pozyskają również wszystkie niezbędne dokumenty, jak m.in. pozwolenie na realizację inwestycji.

Na początku przyszłego roku ratusz chce ogłosić przetarg na wykonawcę. Sama przebudowa ronda ma trwać rok i zakończyć się najpóźniej do 2021 roku. Wstępnie oszacowano, że tunel pod rondem Pobitno może kosztować nawet 100 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama