Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Partia Razem uważa, że Polacy powinni pracować siedem godzin dziennie. Od poniedziałku do czwartku (25-28 czerwca) w Rzeszowie będą zbierane podpisy pod projektem ustawy skracającej czas pracy do 35 godzin tygodniowo.

Partia Razem proponuje skrócić czas pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo. – Jedna godzina w pracy mniej to więcej czasu dla rodziny i więcej momentów w kinie, przy książce lub na nauce języka – uważa Razem.

Zbiórka podpisów pod projektem ustawy skracającej czas pracy do 35 godzin tygodniowo prowadzona jest w bardzo wielu miastach w Polsce. W Rzeszowie zbiórka będzie prowadzona od poniedziałku do czwartku od godz. 16:00 do 18:00 na ul. 3 Maja. Razem zachęca do składania podpisów. 

Zgodnie z prawem, trzeba 100 tysięcy podpisów Polaków, by móc przekazać ustawę do Sejmu. Razem przypomina, że 100 lat temu rząd Jędrzeja Moraczewskiego ustanowił 8-godzinny dzień pracy.

– W tym czasie po ulicach jeździły dorożki, a ludzie wysyłali telegramy. Skrócenie czasu pracy w 1918 roku do 8 godzin to wielki sukces polskiej demokratycznej lewicy, ale w czasach smartfonów, maszyn i komputerów, które poprawiają naszą wydajność pracy najwyższy czas zrobić następny krok i skrócić czas pracy do 7 godzin dziennie – twierdzi Paweł Preneta z rzeszowskiego okręgu partii Razem.  

Razem uważa, że zbyt długie godziny pracy powodują liczne choroby i wyższe koszty ochrony zdrowia. – Pracujemy znacznie wydajniej i efektywniej – dlatego stać nas na skrócenie czasu pracy – przekonują działacze Razem. System, który Razem proponuje, działa w Szwecji, Danii i Francji. 

– Najwyższy czas, żebyśmy upomnieli się o lepszą jakość życia dla polskich pracowników. Nie jesteśmy gorszymi pracownikami niż nasi koledzy z Francji czy ze Skandynawii. Mamy prawo pracować krócej – dodaje Paweł Preneta. Projekt ustawy popierają OPZZ i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Polacy pracują średnio 45 godzin tygodniowo  – o 5 godzin więcej niż powinni. Przeciętny Europejczyk pracuje w tygodniu 40,3 godz. Najwięcej czasu w pracy spędzają Brytyjczycy – aż 42,3. Za nimi są mieszkańcy Cypru, Austrii, Grecy i Polacy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama