Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Jednoczą siły, by po prostu pomagać. Wystartowała licytacja wybornych produktów pszczelich – inicjatywa pszczelarzy, uczestników Rzeszowskiego Miodobrania, które odbyło się w Galerii Rzeszów.

Dochód z licytacji przeznaczony jest na budowę uli dla pszczół, które w połowie przyszłego roku, za sprawą Banku Pszczelego, trafią do pszczelarzy potrzebujących wsparcia w odbudowie zniszczonych lub wytrutych pasiek.

25 i 26 września w Galerii Rzeszów odbyło się Rzeszowskie Miodobranie, zorganizowali je bracia Szelowie – Rafał i Maciej – autorzy programu #TAKdlaPszczół, we współpracy z Galerią Rzeszów i miastem Rzeszów. 

Każdy z uczestników miodobrania przekazał produkty, które razem stanowią niezwykle różnorodną kompozycję smaków i aromatów. Zestaw, który trafił na licytację, składa się z 15 produktów, których wartość to niemal 500 zł, m.in. Cymes Dereniowy, wyborne i doceniane wino miodowe, kilka gatunków miodu, w tym pierwszy słoik Miodu Rzeszowskiego z Pasieki w Sercu Miasta, a także kremy na pszczołach i propolisie.

Cena wywoławcza zestawu to 300 zł. Licytacja na Allegro (link TUTAJ) trwa do 16 października.

Bank Pszczeli, którego siedziba jest w Rzeszowie, powstał niespełna dwa lata temu. W tym czasie kupione i podarowane na rzecz Banku rodziny pszczele były intensywnie namnażane, by stworzyć fundusz pszczół zawsze gotowych, by pomagać innym.

Bank Pszczeli będzie przekazywał poszkodowanym pakiety startowe pszczół odpowiadające do 20 proc. utraconych przez wytrucie lub zniszczenie rodzin pszczelich. Celem Banku jest przekazywanie około 100 rodzin pszczelich rocznie, wraz z ulami odkładowymi, pokryciem kosztów transportu w dowolne miejsce kraju i opłaceniem podatku VAT od darowizny. 

– Ważne jest, by być razem, wspierać się, rozmawiać i dbać o pszczoły, które są tak istotne dla każdego z nas. Pszczelarz, któremu wytruto lub zniszczono pasiekę, do tej pory mógł liczyć wyłącznie na siebie i swoich bliskich – mówi Piotr Stępień, Pasieka Rodzinna Stępień.

– Inicjatywa #TAKdlaPszczół wraz z utworzeniem Banku Pszczelego wnosi do pszczelarstwa dużo dobrego – dla pszczelarzy i ich pasiek oraz środowiska naturalnego, z którego wszyscy czerpiemy. To, co nas osobiście urzekło, to fakt, że w tym całym działaniu najważniejsze jest to, by jednoczyć, a nie dzielić – podkreśla Dorota Pękała, Pasieka Św. Ambrożego. 

– Praca jednej pszczoły jest ważna, jednak siła całej pszczelej społeczności to współpraca tysięcy pszczół z wielu następujących po sobie pokoleń. Doskonale ilustruje to fakt, że tylko na jedną łyżeczkę miodu pracuje po jednej pszczole w każdym z 12 następujących po sobie pokoleń – mówi ks. Tomasz Gałuszka, Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka.

W akcji udział biorą: Antoni Marcinek (Piwnice Antoniego, Wola Lubecka), Dorota i Bartłomiej Pękała (Pasieka Św. Ambrożego, Wola), Tomasz Gałuszka (Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka, Sieklówka), Magdalena i Krzysztof Kozerscy (Miodowa Manufaktura, Warszawa), Piotr Stępień (Pasieka Rodzinna Stępień, Bidziny), Remigiusz Rybienik (Ryś Podkarpacki, Przemyśl), Roman Widz (Gospodarstwo Pasieczne Trzmielik, Wierzchowiska Pierwsze), Rafał i Maciej Szela (#TAKdlaPszczół, Rzeszów).

Zestaw licytowanych produktów zawiera:

1x Miód gryczany 1250 g – Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka

1x Wino białe półwytrawne Perła Kokocza XIX 12,5% alk. obj. 750 ml – Piwnice Antoniego

1x Miód wielokwiatowo-spadziowy 1200 g i świeczka z wosku naturalnego – Gospodarstwo Pasieczne Trzmielik

3x Miody kremowane: z pokrzywą, truskawką, jabłkiem i cynamonem po 230 g – Pasieka Rodzinna Stępień

1x Cymes dereniowy Ziemi Przemyskiej 190 g – Ryś Podkarpacki

1x Miód wielokwiatowy 1150 g – Pasieka Św. Ambrożego

1x Krem propolisowy 50 ml, 1x Krem na pszczołach 50 ml oraz kubek – Miodowa Manufaktura

1x Miód Rzeszowski z Serca Miasta 730 g – pierwszy słoik, 1x Miód Nawłociowy 730 g oraz 1x Pszczela Słodycz 730 g – #TAKdlaPszczół

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama